Καλησπέρα και από εμένα

Είστε καινούριο μέλος ?? Γραφτήκατε μόλις τώρα ?? Πείτε μας κάτι για σάς : Πχ το όνομά σας , τι ηλικία έχετε , με τι ασχολείστε , πόσα πούρα καπνίζετε , ποιο είναι το αγαπημένο σας ..

spasias

Καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευσηαπό spasias » Κυρ Φεβ 12, 2017 3:15 pm

Καλησπέρα και από εμένα. Ονομάζομαι Στέργιος και ενημερώνομαι από το φόρουμ σας που και που. Η ενασχόληση με το πούρο ήταν φυσικό επακόλουθο της ενασχόλησης μου με τα ρούμια. Το πούρο αποδείχθηκε το απόλυτο συμπλήρωμα. Στα πρώτα βήματα την αναζήτησης μου, και μη ξέροντας από πού να ξεκινήσω, επισκέφτηκα ένα καπνοπωλείο για κάποια πρόταση η οποία κατέληξε σε πλήρη αποτυχία. Στη συνέχεια ξεκίνησα το προσωπικό ιντερνετικό διάβασμα ανακάλυψα το CA και δοκίμασα πάρα πολλά προτεινόμενα πούρα κυρίως από Νικαράγουα. Μέχρι τότε η Κούβα μου φαινόταν στο μυαλό μου ως μια καλοστημένη φάμπρικα με υπερεκτιμημένα προϊόντα χαμηλής κατασκευαστικής ποιότητας και (δεν ξέρω πως μου είχε καρφωθεί το μυαλό) ¨βαριών¨ πούρων. Αυτό που άλλαξε παντελώς την αντίληψή μου για τα Κουβανέζικα πούρα ήταν μια τριάδα Hoyo de Monterrey Petit Robusto που είχα αγοράσει από περιέργεια. Ακόμα και σήμερα είναι χαραγμένη στο μυαλό μου η στιγμή που το απόλαυσα συνοδεία Appleton 21. Από τότε έχω σταματήσει σχεδόν να ασχολούμαι με τα non και έχω αφεθεί στη μαγεία της Κούβας. Καλή συνέχεια σε όλους. :D
Άβαταρ μέλους
GregV

Re: Καλησπέρα και από εμένα

Δημοσίευσηαπό GregV » Κυρ Φεβ 12, 2017 3:26 pm

χαχαχα ωραίος Στέργιο! Καλώς ήλθες λοιπόν από εμένα και καλή διαμόνή.

Εδώ μέσα θα βρείς πληθώρα άρθρων για πούρα Κούβας και μη, καθώς και για ρούμια, ουίσκι και ότι άλλο τραβάει η όρεξή σου, αλλά κυρίως θα βρείς μια ζεστή και αληθινή παρέα 8)

Καλού κακού ρίξε και μια ματιά εδώ Λειτουργία του φόρουμ

Καλώς όρισες! :D
real eyes realize real lies
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Φεβ 12, 2017 3:35 pm

καλώς ήλθες Στέργιε
βλέπω πως αποφάσισες να συμμετέχεις οκτώ μήνες μετά την εγγραφή σου
το εκλαμβάνω λοιπόν ως επιλογή κατασταλαγμένη και σου εύχομαι καλή διαμονή
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Φεβ 12, 2017 3:54 pm

Καλησπέρα Στεργιε....
Καλός μας ήρθες και καλος να μείνεις!!!
Από πού είσαι αν επιτρέπετε???
Και αν θες πες μας μετά τα τρία Πετιτ ρομπουστακια τι σε τράβηξε πιο πολύ, γιατί άμα σε ενθουσίασαν αυτά. (Που και εμένα μου αρεσουν) φαντάζομαι τι θα κάνεις με κάποια αλλα !!! :shock: :wink:
Έχει και νον καλά, αλλά τα κουβανεζικα είναι πιο... Πούρα :!:

Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάτι για πούλημα :?: 8) :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
v_panos

Δημοσίευσηαπό v_panos » Κυρ Φεβ 12, 2017 4:04 pm

Καλός ήρθες Στεργιο, ωραία η ιστορία σου , οι περισσότεροι μας εχουμε μια μικρή "συμπάθεια" προς τα κουβανικά πούρα αλλα εχει και νον που κελαηδάνε κάποτε μεσα στον χαμο απο επιλογές....
Υπάρχουν πολλά θέματα να διαβάσεις , καλή αρχή κ επίσημα :)
"it doesn't have to be a special moment to enjoy a cigar, you can make it special by enjoying one!"

τα πούρα μεταξύ των εραστών του γαλάζιου καπνού δωρίζονται , ανταλλάσσονται αλλά δεν πωλούνται.

www.instagram.com/panos_vsl/
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Κυρ Φεβ 12, 2017 4:40 pm

Καλησπέρα και πάλι τα τελευταία 2 χρόνια ζω και εργάζομαι Γερμανία. Λόγω εργασίας δεν έχω πολύ χρόνο επομένως όλο το προηγούμενο διάστημα έμπαινα και διάβαζα όταν είχα χρόνο κυρίως κριτικές και προτάσεις για διάφορα στικ.
Δυστυχώς για πούλημα θα σας απογοητεύσω δεν έχω κάτι :( . Ποτέ δεν πουλάω, αντιθέτως πάντα μοιράζομαι με φίλους :D .
Τα petit robusto τα είχα πάρει με γνώμονα την απαλή τους γεύση που διάβαζα ότι είχαν μιας και δεν ήθελα να πάω σε κάτι βαρύ και δυνατό από την αρχή. Με εντυπωσίασε η πληθώρα απαλών και ντελικάτων γεύσεων που έβγαζαν χωρίς να με μπουχτίζουν καθόλου (θυμάμαι όσο τελείωνε γινόταν και πιο γευστικό και στο τέλος ήθελα να ανάψω και δεύτερο).
Γενικά έχω δοκιμάσει αρκετά κομμάτια κυρίως μικρού μεγέθους. Αυτά που με ξετρέλαναν πιο πολύ είναι τα Montecristo no 5 (νόμιζα ότι κάπνιζα μέλι), San Cristobal El Principe, Por Larranaga Montecarlos, Hoyo Epicure Nr. 2, Partagas Mille Fleurs, Paratagas D4, Upmann Half Corona και Bolivar Royal Coronas. Αυτά που με απογοήτευσαν πιο πολύ προς το παρόν ήταν ένα RASS που νόμιζα ότι κάπνιζα το μύλο με το πιπέρι και ένα Romeo y Julieta Petit Churchill.
Μέχρι πριν κάνα 6 μηνο αγόραζα αποκλειστικά και μόνο singles για δοκιμές με τους φίλους μου. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι είμαι άτομο που μένω σταθερός σε κάτι μου αρέσει να δοκιμάζω τα πάντα. Τώρα τελευταία αγοράζω κυρίως κουτιά και μπορώ να πω ότι η ποιότητα και οι γεύσεις μου φαίνεται καλύτερες. Ιδίως στα Upmann Half Corona είδα πάνω από 50% καλύτερη ποιότητα και πιο δυνατά αρώματα σε σχέση με τα singles που δοκίμασα κατά καιρούς.
Από τα non μου άρεσαν πολύ τα Don Pepin Flor de las Antillas Toro τα Padron classic 2000 και 3000 όπως και το Don Pepin Le Bijou 1922 petit robusto.
Mic

Δημοσίευσηαπό Mic » Κυρ Φεβ 12, 2017 4:47 pm

Καλώς ήρθες Στέργιε!
Τάκη, παίρνοντας αφορμή από τον ξαφνικό έρωτα του Στέργιου μ' ένα hoyo petit robusto, μήπως να τρέχαμε ένα poll με θέμα: ποιο πούρο σας έμπασε στη κουμπάνικη μαγεία;

Υ.γ. Αν υπάρχει ήδη παρόμοιο θέμα, και διαφεύγει της προσοχής μου, το προσπερνάμε...
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Κυρ Φεβ 12, 2017 4:51 pm

Αφου σου αρεσουν τα "μικρα" μια καλη ιδεα ειναι να συμμετασχεις στο mass του μηνα εδω:
http://www.cigars.gr/forum//viewtopic.php?f=77&t=3693&p=67340#p67340
Αφου μας διαβαζεις θα ξερεις τι ειναι το μασς μας!!!
Αν και ειναι ευκολο να καταλαβει καποιος τι ειναι.

Παντως αμα δεν πουλας αλλα χαριζεις ισως να εχεις θεμα... δεν ξερω... ισως :!: :? :roll: :mrgreen:
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Φεβ 12, 2017 5:45 pm

@ Mic
πολύ καλή η ιδέα σου! μιας και εσύ το σκέφτηκες, ανέβασε thread όποτε θέλεις
αν και κάποιοι από μας έχουν αρχίσει να εμφανίζουν τελευταία συμπτώματα alzheimer 8)
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Κυρ Φεβ 12, 2017 9:22 pm

Καλησπερα Στεργιε, καλωσήρθες στη παρεα μας, εύχομαι να μείνεις.!!! :D
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Κυρ Φεβ 12, 2017 9:28 pm

Καλώς όρισες!
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Δευ Φεβ 13, 2017 1:26 pm

Kαλώς όρισες Στέργιο. Αν τα Hoyo de Monterrey Petit Robusto σε έμπασαν στην Κουωβανέζικη μαγεία ετοιμάσου για μεγάλη αύξηση της απόλαυσης καθώς ανακαλύπτεις και τα υπόλοιπα :lol:
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Δευ Φεβ 13, 2017 1:41 pm

Γεια σου Στέργιο, Στέλιος εδώ! Μαζί σου κι έγω. Τα κουβανέζικα όταν είναι στα ντουζένια τους, δεν παίζονται. Έχει όμως και κάποια νον που αξίζουν. Μην χάσεις επαφή κι απ' αυτά...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Doukas J.

Δημοσίευσηαπό Doukas J. » Δευ Φεβ 13, 2017 1:44 pm

Καλώς όρισες Στέργιο σου εύχομαι καλή διαμονή :D
"It is not what you wear,it's how you wear it"
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Δευ Φεβ 13, 2017 2:06 pm

καλως ηρθες και καλη διαμονη να εχεις