ΜΟΥΧΛΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ

Άβαταρ μέλους
STINGBAR

ΜΟΥΧΛΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ

Δημοσίευσηαπό STINGBAR » Πέμ Μάιος 28, 2009 10:14 am

καλημερα κυριοι.θελω λιγο τα φωτα σας στο προβλημα μου.
αφαιρωντας ενα υγραντικο στοιχειο απο το μεγαλυτερο υγραντηρα μου για μειωση της υγρασιας το εβαλα στον αδειο ξυλινο μικρο υγραντηρα
μολις ανακαλυψα πρασινη κηλιδα μουχλας κατω απο το στοιχειο και δυστηχως εχει ποτισει και το ξυλο
το εχω σκουπισει και τον εχω ανοιχτο τωρα.
λετε να φυγει η μυρουδια της μουχλας?
κατι αλλο που πρεπει να κανω?

ευχαριστω πολυ
thomas
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 28, 2009 11:03 am

Βρε Θωμά τα έχουμε χιλιογράψει.
Σκούπισμα με οινόπνευμα, και ανοιχτός. Τέλος.
Άβαταρ μέλους
STINGBAR

Δημοσίευσηαπό STINGBAR » Πέμ Μάιος 28, 2009 1:37 pm

Leonidas έγραψε:Βρε Θωμά τα έχουμε χιλιογράψει.
Σκούπισμα με οινόπνευμα, και ανοιχτός. Τέλος.

thx thx thx
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Πέμ Μάιος 28, 2009 3:23 pm

Το οινόπνευμα μπορεί να είναι μυκητοκτόνο, αλλά κάπου διάβασα οτι δεν σκοτώνει και τους σπόρους...
Αν αληθεύει, τότε δεν είναι οριστική λύση το οινόπνευμα, γιατί άμα σου ξαναξεφύγει η υγρασία, τσουπ θα ξετρυπώσουν πάλι τα πράσινα μανιταράκια.

Μπορεί να χρειάζεται να τρίψεις με τροχό (dremmel ή παρόμοιο) το σημείο και περιμετρικά, να φύγει κάθε ίχνος.
Leonidas

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Πέμ Μάιος 28, 2009 4:28 pm

Νίκος έγραψε:Το οινόπνευμα μπορεί να είναι μυκητοκτόνο, αλλά κάπου διάβασα οτι δεν σκοτώνει και τους σπόρους...
Αν αληθεύει, τότε δεν είναι οριστική λύση το οινόπνευμα, γιατί άμα σου ξαναξεφύγει η υγρασία, τσουπ θα ξετρυπώσουν πάλι τα πράσινα μανιταράκια.

Μπορεί να χρειάζεται να τρίψεις με τροχό (dremmel ή παρόμοιο) το σημείο και περιμετρικά, να φύγει κάθε ίχνος.

Είναι σωστά αυτά. Εχει άραγε επεκταθεί σε τέτοιο βαθμό; Μόνο ο ίδιος γνωρίζει.
dimitrisp

Δημοσίευσηαπό dimitrisp » Σάβ Ιούλ 18, 2009 2:42 pm

Παιδιά για το ίδιο θέμα μπορείτε να με παραπέμψετε σε κάποιο σημείο του φόρουμ να διαβάσω περι υγρασίας?Ο υγραντήρας μυρίζει σαν το υπόγειο της γιαγιάς μου.....καλά μπανάκια...
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Σάβ Ιούλ 18, 2009 2:58 pm

Πριν 2 μέρες είδα για πρώτη φορά σε ένα απο τα sticks μου πράσινες κηλίδες, διαμέτρου μισού με ένα εκατοστό έκαστη. Το πέταξα (με κρύα καρδιά) και σήμερα είδα και σε δεύτερο μικρότερες και δυστυχώς το ξεφορτώθηκα και αυτό. Η υγρασία είναι σταθερά μεταξύ 67 και 70 και με το A/C να είναι καρφωμένο στους 23 C. Τι να κάνω ρε γαμώτο; :cry:
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Ιούλ 18, 2009 3:15 pm

ouch... πρασινες κυλιδες;;; δεν ειναι μουχλα συνηθως, ειναι σταγονες υγρασιας κατα τη μεταφορα πανω στα wrapper, που το αποχρωματιζουν και του δινουν πρασινο χρωμα. Εαν δεν εχει σαν ενα ειδος σκονης πανω του δεν ειναι μουχλα, μην τα πετας!!!! βαλε μια φωτο να σου πω σιγουρα
hernesto

Δημοσίευσηαπό hernesto » Σάβ Ιούλ 18, 2009 3:17 pm

Αχ, με πρόλαβες!.. Συμφωνώ κι εγώ ότι δε συντρέχει λόγος ανησυχίας. Καμμιά φορά ακόμα και σε κουτιά κλειστά μπορείς να βρεις πούρο με τέτοιο σημάδι αν και συνήθως σαφώς μικρότερης διαμέτρου. Μην αγχώνεσαι!

Η μούχλα όπως είπε και ο Ηλίας μοιάζει σαν λευκή σκόνη που κολλάει και ανταποκρίνεται επίσης και σε μία αίσθηση που θα νιώθεις κατά το ζούληγμα των πούρων σου σα να είναι νοτισμένα έως βρεγμένα πανιά.
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Ιούλ 18, 2009 3:20 pm

δες εδω, πηγαινε στη φωτο που λεει green patches. εαν ειναι τετοια σημαδια μην τα πετας τα κακομοιρα!!!!

http://cigarfan.wordpress.com/2008/04/0 ... and-spots/
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Σάβ Ιούλ 18, 2009 3:50 pm

Τέτοια είναι αλλά αρκετά μεγαλύτερα (διπλάσια θα έλεγα). Λέτε να μην αποχωριστώ το επόμενο που θα μου το παρουσιάσει ε; (παρεπιπτόντως, δίπλα σε αυτά που πέταξα, τα επόμενα στον ίδιο χώρο είναι Cohiba Siglo VI) :(
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Ιούλ 18, 2009 3:53 pm

σαφως και οχι... το πιο πιθανο ειναι τα σημαδια να ειναι εκει και να μην τα προσεξες, λιγο απιθανο να δημιουργηθηκαν στον υγραντηρα.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Σάβ Ιούλ 18, 2009 3:56 pm

RedRum έγραψε:σαφως και οχι... το πιο πιθανο ειναι τα σημαδια να ειναι εκει και να μην τα προσεξες, λιγο απιθανο να δημιουργηθηκαν στον υγραντηρα.

Αυτό φίλε RedRum ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ, όταν τα βάζω μέσα τα περνάω απο λεπτομερή έλεγχο κάτω απο δυνατό φως, μέσα στον υγραντήρα μου έγινε η "ζημιά"... :?
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Σάβ Ιούλ 18, 2009 4:38 pm

anyway, εαν ειναι οπως στην φωτο δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Σάβ Ιούλ 18, 2009 4:39 pm

Thanks! :wink:

Επιστροφή σε “Μούχλα ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες