ΜΟΥΧΛΑ

dgn

ΜΟΥΧΛΑ

Δημοσίευσηαπό dgn » Κυρ Μαρ 14, 2010 11:33 pm

Κάνοντας μια επιθεώρηση στον μικρό υγραντήρα και συγκεκριμένα στα RyJ Churchill Tubos, παρατήρησα δυστυχώς σημάδια μούχλας.
Επισυνάπτω τις αντίστοιχες (αν και τρομακτικές...) photo:

Εικόνα

Εικόνα

Παρατηρήσεις: Ορισμένα πούρα είχαν και σκισμένο wrapper, το οποίο προφανώς δεν έχει προέλθει από τη μούχλα, παρά μόνο απο κακή συντήρηση πρωτίστως. Ίσως αυτό να έχει να κάνει με το γεγονός ότι εμφανίστηκε μούχλα μετέπειτα.
Επιπρόσθετα κάτι που μου έκανε εντύπωση ήταν το γεγονός ότι τα Churchill Tubos κλείνουν ΕΡΜΗΤΙΚΑ και δείχνει ότι δεν επιτρέπουν στον αέρα να περνάει, σε αντίθεση π.χ. με τα RyJ No2 Tubos.
Σημειωτέον ότι τα πούρα είναι περίπου 6-7 μήνες στον υγραντήρα μου, στον οποίο ουδέποτε έχει υπάρξει παρόμοιο κρούσμα, ούτε έχουν επηρεαστεί (ευτυχώς) τα υπόλοιπα πούρα που χαίρουν άκρας υγείας.
Η παραγγελία είχε γίνει στον PX.

Στην αντιμετώπιση τώρα.
Η μούχλα σκουπίστηκε προσεκτικά και όλα τα τυχόν σημάδια αφεραίθησαν. Δεν δείχνει να έχει μπει στα ενδότερα του πούρου παρά μόνο στο wrapper.
Τα πούρα έχουν βεβαιώς βγεί από τα tubos, απομονώθηκαν σε έναν μικρό υγραντήρα και θα παρακολουθούνται στενά.
Τα tubos ανοίχτηκαν και έχουν παραμείνει χωρίς καπάκια προκειμένου να κυκλοφορήσει ο αέρας μέσα τους.

Ερωτήσεις:
Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντίστοιχο?
Έχει συμβεί μήπως στα συγκεκριμένα tubos?
Τι άλλους τρόπους αντιμετώπισης προτείνετε?
Λέτε να έχουν επηρεαστεί και τα υπόλοιπα πούρα?
Άβαταρ μέλους
amazonios
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό amazonios » Δευ Μαρ 15, 2010 12:00 am

Μεσα απο το φορουμ θα βρεις αρκετες απαντησεις,αρκει να αφιερωσεις λιγο χρονο και να διαβασεις.
http://cigars.gr/forum/viewtopic.php?t=11
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Μαρ 15, 2010 1:05 am

μήπως να τα κάπνιζες.
συμβαίνουν αυτά.
kostashabanos

Δημοσίευσηαπό kostashabanos » Δευ Μαρ 15, 2010 1:10 am

δεν είναι μούχλα αυτή μεγάλε.
παρεπιμπτόντως ωραίο πούρο.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Δευ Μαρ 15, 2010 8:19 am

όπως είπε και ο Κώστας μη τρομάζεις. Δεν είναι μούχλα. Το έχω δει αρκετές φορές σε πούρα με tubos.
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
Bostero Greco

Δημοσίευσηαπό Bostero Greco » Δευ Μαρ 15, 2010 9:27 am

Είχα παρατηρήσει και εγώ τέτοια σημάδια σε singles απο τον Τερματικό, σε λιγότερο βέβαια βαθμό αλλά ωστόσο έντονα. Μετά απο πολύ ψάξιμο, κατέληξα στη διαπίστωση δια της δοκιμής. Το μουχλιασμένο θα το καταλάβεις αμέσως απο τη γεύση, εγώ αυτά που έκαψα ήταν μια χαρά οπότε επιβεβαίωσα οτι πρόκειται για bloom και οχι μούχλα (mold). Αν τα τρίβεις με το χέρι σου και φεύγουν είναι bloom. Γενικά στο κάπνισμα φαίνονται όλα ;)
Leonidas

Re: ΜΟΥΧΛΑ

Δημοσίευσηαπό Leonidas » Δευ Μαρ 15, 2010 11:11 am

dgn έγραψε:Κάνοντας μια επιθεώρηση στον μικρό υγραντήρα και συγκεκριμένα στα RyJ Churchill Tubos, παρατήρησα δυστυχώς σημάδια μούχλας.

Είναι bloom. Σε προχωρημένη μορφή που έχει δυνατότητα να μετατραπεί σε μούχλα αν τα αφήσεις κιάλλο στα tubes. Με ένα πινέλο ξεμπερδεύεις.

Μην αφήνεις τα πούρα μέσα στις τούμπες. Δεν κυκλοφορεί αέρας, ακόμη και χωρίς τα καπάκια τους.
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Πέμ Δεκ 13, 2012 6:03 pm

Το bloom δεν ειναι λογικό να συμβαίνει όταν αφήνουμε καιρο τα πούρα στον υγραντήρα? Είναι έλαια που βγάζει το πούρο..

Αυτά πρέπει να τα σκουπίζουμε πάνω από το πούρο?
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Πέμ Δεκ 13, 2012 11:31 pm

Το plum είναι κρυσταλλοποιημένα έλαια άσπρου-γκρι χρώματος. Όταν τα καθαρίζεις με πινέλο , πρεπει να φύγει αμέσως χωρίς να αφήσει πάνω στο πούρο στίγματα. Η μούχλα αφήνει σημάδι.. Εάν δεις plum κατά τη γνώμη μου είναι ώρα να το απολαύσεις.
cigarsforum.gr
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Παρ Δεκ 14, 2012 10:30 am

Τα καθάρισα με πινελάκι, αλλά 2-3 πούρα καθαρίζοντας τα είχαν από 1-2 μικρά σημαδάκια μούχλας. Υποθέτω ότι μπορώ να τα καπνίσω στις επόμενες μέρες?
Επιπλέον, διαβάζοντας και από άλλη συζήτηση του φορουμ, άφησα από χθές ανοιχτό τον υγραντήρα μέχρι σήμερα το πρωί. Το σφάλμα μου μέχρι στιγμής ήταν οτι δεν αέριζα συχνά τον υγραντήρα. Εσείς κάθε πότε περίπου τον αφήνετε ανοιχτό κ για πόσες ώρες?
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Δεκ 14, 2012 3:22 pm

Προσωπικά το cabinet δεν το ανοίγω παρα μόνο για να προσθέσω καμιά κούτα κ αυτό για ούτε λεπτό. Μέσα έχω βάλει δυο ανεμιστηράκια από computer το ενα να βγάζει αέρα και το άλλο ανάποδα να τραβάει αέρα ώστε να γίνεται circulation, αυτά έχουν τάση 12v. Και τα δυο τα έχω συνδέσει με καλάι και θερμοσυστελώμενο πάνω σε ένα τροφοδοτικό 12v - 1000mA. Το τροφοδοτικό με τη σειρά του πάνω σε έναν ηλεκτρονικό χρονοδιακόπτη μπρίζας. Το έχω βάλει σε πρόγραμμα κάθε μέρα 5 λεπτά. Το μυαλό μου έχει ξενοιάσει τελείως , το κοιτάω μια στο τόσο και έκοψα τα άνοιξε - κλεισε.

Όσο για τα πούρα γνώμη μου είναι πως αν τα καπνίσεις άμεσα δεν τρέχει τίποτα. Στα υπόλοιπα όμως δείξε προσοχή μην εμφανίσουν τα ίδια. ϊσως να θέλει κ ένα καθάρισμα ο υγραντήρας σου με οινόπνευμα , στέγνωμα , σετάρισμα απ την αρχή κλπ.
cigarsforum.gr
atzam

Δημοσίευσηαπό atzam » Παρ Δεκ 14, 2012 4:22 pm

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση..
Εσύ το προχώρησες πολύ το θέμα, με ανεμιστηράκια κτλ! Προς το παρόν θα κοιταξώ να το ανοίγω μια στο τόσο να αερίζεται κ βλέπουμε μετά

Επιστροφή σε “Μούχλα ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες