Υποψια Μουχλας??? Τα φωτα σας!

Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Re: Υποψια Μουχλας??? Τα φωτα σας!

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Σάβ Ιαν 27, 2018 7:17 pm

Fairlight έγραψε:
Τι ξέρουμε όμως? Ξέρουμε σίγουρα ότι στον καπνό το PMC αυξάνεται όταν πέφτει η θερμοκρασία. Εμπειρικά επίσης ξέρουμε ότι πούρα σε σταθερό περιβάλλον υγρασίας έχουν αναπτύξει μούχλα όταν έπεσε η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Επίσης εμπειρικά ξέρουμε ότι πούρα ακόμα και στο 70-75% υγρασίας δεν θα αναπτύξουν ποτέ μούχλα αν η θερμοκρασία είναι πάνω από 20 βαθμούς και υπάρχει ομοιογένεια υγρασίας στο περιβάλλον.

Θωμα για αυτο που λες για αναπτυξη μουχλας σε σταθερο περιβαλλον υγρασιας με παραλληλη πτωση θερμοκρασιας....μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα με τιμες πχ τοσο RH, τοσο θερμοκρασια για να το καταλαβω?
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Σάβ Ιαν 27, 2018 7:22 pm

capobomba έγραψε:φίλε μου, αν μου επιτρέπεις.

υπάρχει μεγάλη φιλολογία με αυτές τις υγρασίες και συντήρηση κλπ. το φόρουμ είναι γεμάτο από απόψεις και ιδεές. ίσως αξίζει να διαβάσεις ώστε να λύσεις κάποιες απορίες σου. αν έχεις το χρόνο.

κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν αξίζει να ασχοληθείς περισσότερο.

να σου πω γιατί.

γιατί έχεις 1 υγραντήρα. επιτραπέζιο. ξέρεις ποιά η χρήση του? το καθημερινό-εβδομαδιαίο κάπνισμα. τίποτα περισσότερο. δηλαδή η προσωρινή αποθήκευση πούρων. επαναλαμβάνω. προσωρινή. άρα από 1 εβδομάδα έως 1 μήνα.

έχε υγραντικά στοιχεία μέσα, γέμιζε τον υγραντήρα σου στο μισό από όσο υποτίθεται ότι χωράει (πχ χωρητικότητα 100 πούρων - κάνει για 50 πούρα) και κράτα την υγρασία κοντά στο 65%. λίγο πάνω, λίγο κάτω δεν πειράζει.

ηρέμησε. τα πούρα δε χαλάνε εύκολα, ούτε και μουχλιάζουν εύκολα. ότι πούρο αγοράζεις από κατάστημα, μην το καπνίζεις αμέσως. γιατί τα καταστηματα έχουν υγρασίες κοντά στο 80%. άσε το πούρο να εγκλιματιστεί στον υγραντήρα σου κανά μήνα. μετά κάπνισε άφοβα.

η ουσία είναι να καπνίσεις πολλά και διαφορετικά πούρα και να γουστάρεις. όχι να κρατάς τη μούμια σε αιώνιο ύπνο. τα πούρα είναι για να καπνίζονται. τίποτα περισσότερο.

καλή συνέχεια.

Οπως τα λες ειναι αδερφε μου! Απλα σαν νεος προσπαθεις να τα κανεις ολα οσο γινεται πιο σωστα και με τον καλυτερο τροπο και αμα εισαι και λιγο ψειρας τρελενεσαι...Προφανως καταλαβαινω για επιτραπεζιο humi δε θελει και πολλα πολλα! Αργοτερα αν αυξηθουν οι αναγκες βλεπουμε...
Σε ευχαριστω...
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Σάβ Ιαν 27, 2018 8:01 pm

Έχω διαβάσει μια σχετική μελέτη, νομίζω του Larson. Θα προωθήσω όταν έχω λίγο χρόνο Θωμά :wink: . Γενικότερα δεν διαφωνούμε και +1 για την ομοιογενή κατανομή σε υψηλές τιμής %RH.

Σωστός και ο capo -απολάμβανε και μη ερεύνα Μιχάλη! (τουλάχιστον σε αυτό το στάδιο)
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

MIXALIS81 έγραψε:
Θωμα για αυτο που λες για αναπτυξη μουχλας σε σταθερο περιβαλλον υγρασιας με παραλληλη πτωση θερμοκρασιας....μπορεις να δωσεις ενα παραδειγμα με τιμες πχ τοσο RH, τοσο θερμοκρασια για να το καταλαβω?

Δεν νομίζω οτι μπορώ να σου δώσω τιμές γιατί όλα αυτά είναι σχετικά. Αλλά φαντάσου ότι αν τα πούρα είναι προς το υγρό (70-70+RH) αν η θερμοκρασία πχ πέσει στους 12 τότε υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότατα εμφάνισης μούχλας. Αυτό το πρόβλημα γίνεται πολύ πιο έντονο σε μεγάλους χώρους που δεν ανοίγουν συχνά, δηλαδή όχι σ' έναν επιτραπέζιο υγραντήρα.
Άβαταρ μέλους
MIXALIS81

Δημοσίευσηαπό MIXALIS81 » Τρί Ιαν 30, 2018 7:26 am

ΟΚ το καταλαβα...σε ευχαριστω!

Επιστροφή σε “Μούχλα ....”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης