πώς φανταζόσαστε τη Μονή μας

Άβαταρ μέλους
Τάκης

πώς φανταζόσαστε τη Μονή μας

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Απρ 28, 2017 10:08 am

Εικόνα

Εν αρχή ην ο Λόγος, και ο Λόγος ην προς τον Θεόν, και Θεός ην ο Λόγος.
Ούτος ην εν αρχή προς τον Θεόν, πάντα δι' αυτού εγένετο
και χωρίς αυτού εγένετο ουδέ εν ό γέγονεν…
(κατά Ιωάννην 1/α: 1-3)

αγαπητοί φίλοι
επικαλούμενος τη γόνιμη, και πολλές φορές οργιώδη φαντασία σας
ζητώ από όλους λίγες -ή πολλές- γραμμές κατά βούληση
στις οποίες καλείσθε να περιγράψετε «πώς φανταζόσαστε» τη Μονή μας
αν υποθέσουμε πως υπήρχε ως φυσική οντότητα

Εικόνα

σε τι περιβάλλον θα την τοποθετούσατε λοιπόν, τι μορφή θα της δίνατε
και πώς θα περιγράφατε την καθημερινότητα σ’ ένα τέτοιο «κοινόβιο»
με τους γύρω χώρους, τα προαύλια, τις πύλες, τα κτίσματα, τους κοιτώνες και τα κελιά του
στο οποίο θα συ-ζούσαμε οι συγκεκριμένοι μοναχοί που απαρτίζουμε το φόρουμ

ποιες εικόνες σας έρχονται στο μυαλό από την κοινή ζωή και τις ασχολίες μας
τις φούμες, τα συμπόσια, τις τελετές, τα γλέντια, ή ότι άλλο περνάει απ’ το μυαλό σας
και ποιον ειδικό ρόλο θα δίνατε στον καθένα συνάδελφο σας μοναχό 8)

Εικόνα

όσοι εξ υμών έχετε ταλέντο στο σκίτσο, το σχέδιο, τη ζωγραφική, το κολλάζ
αλλά και όλες τις μοντέρνες ή μη τέχνες και τεχνικές, που σχετίζονται με το άθλημα «εικόνα»
επιβάλλεται να καταθέσετε -έστω και πρόχειρα- σκαριφήματα με τις ιδέες σας
που μπορεί να έχουν ως πηγή έμπνευσης και «περιγραφές» άλλων μοναχών

Εικόνα

πάρτε το χρόνο σας και διαλογιστείτε κάνοντας διατάσεις και προσευχές
η αποτύπωση των σκέψεων σας με λέξεις ή εικόνες, μπορεί να γίνει σταδιακά και αβίαστα
το thread θα μείνει ανοιχτό για όσο καιρό χρειαστεί…

Εικόνα

…και στο τέλος, αν καταλήξουμε σε κάτι συγκεκριμένο και κοινά αποδεκτό
θα το κρατήσουμε ως σήμα-κατατεθέν, οικόσημο και έμβλημα της Μονής μας
επιχειρώντας παράλληλα να προτείνουμε και στον αγαπητό μας οικοδεσπότη
να το βάλει ως προμετωπίδα στη σελίδα των συζητήσεων του φόρουμ

τι λέτε εν Πούρω Αδελφοί, το κάνουμε? :wink:

Εικόνα
M a l i b u a n a n a
Άβαταρ μέλους
goutsou

Re: πώς φανταζόσαστε τη Μονή μας

Δημοσίευσηαπό goutsou » Παρ Απρ 28, 2017 10:19 am

Πιστεύεις να πούμε όχι;
Περίμενω αδημόνως την περιγραφή του Σουηδού...
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Παρ Απρ 28, 2017 1:11 pm

+10000 :D :D
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Παρ Απρ 28, 2017 7:23 pm

Με το ένα της χέρι κρατούσε τον καρπό της ηλικιωμένης στο σημείο που αισθανόμαστε τον παλμό, και με το άλλο της χάιδευε τα μαλλιά. Η Ζοσεφίν Κλαρό ήταν πιστό αντίγραφο της μητέρας της. Ψυχή και σώμα. Λεπτεπίλεπτη ψηλή μελαχρινή, εξέπεμπε τόση ενέργεια που ακομη και ο αέρας γύρω της φάνταζε πιο αραιός. 43 χρονών εξακολουθούσε να είναι πρίμα μπαλαρίνα στο εθνικό μπαλέτο του Παρισιού. Φυσικά ζούσε μόνη. Ποιος άντρας θα μπορούσε να σταθεί δίπλα της. Όσοι το επιχείρησαν πολύ σύντομα ένιωσαν πως συρρικνώνονταν, και φυσικά έφυγαν.
Όταν την ειδοποίησαν από το γηροκομείο πως η μητέρα της πέθαινε, φωτογραφιζόταν για ένα περιοδικό. -Όπως πάντα με το σήμα κατατεθέν της. Ένα κουβανέζικο πούρο στο στόμα. Έσπευσε όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Και τώρα πιάνει το χερι της Μπεατρίς Κλαρό. Οι δυο γυναίκες είναι μόνες τους στο μικρό δωμάτιο με τις κίτρινες κουρτίνες. Και οι δυο ξέρουν πως αυτή θα είναι η τελευταία τους συνομιλία.
«Ήσουν αστέρι από την ώρα που γεννήθηκες» Ένα λοξό χαμόγελο ζωγραφίζεται στα χείλη της ηλικιωμένης. Η Ζοσεφίν γέλασε. Ναι. Ήταν όμως αστέρι πριν ακομη γεννηθεί. Ήταν η πρώτη καταγεγραμμένη παρθενογένεση στην Γαλλία. «Εχω όμως μια ιστορία να σου διηγηθώ. Νομίζω πως έχεις πατέρες… πολλούς»

«Τι είναι αυτά που λες» Από το μυαλό της Ζοσεφίν περνά η υποψία μήπως η μητέρα της άρχισε να χάνει τα λογικά της.

«Όχι δεν άρχισα να τα χάνω γλυκιά μου κόρη. Θα σου διηγηθώ μια ιστορία που θα σου γεννήσει αναρίθμητα ερωτηματικά και θα σου αλλάξει την ζωή…»

«Και γιατί δεν μου την είπες νωρίτερα;» Την διακόπτει σφίγγοντας το χερι της λίγο παραπάνω.

«Διότι δεν έχω απαντήσεις. Οπότε τώρα που φεύγω με βολεύει καλύτερα!» Η ηλικιωμένη γελά τοσο δυνατά που τα σωληνάκια οξυγόνου φεύγουν από τα ρουθούνια της. Βήχει δυο φορές και κοιτά με σοβαρό ύφος, σχεδόν αυστηρό την Ζοσεφίν. «Όταν με βρήκαν μετά από ένα μήνα…»

«Την ξέρω την ιστορία μαμά.» Η Ζοσεφιν κουνά το κεφάλι της με τον τρόπο που πάντα εκνεύριζε την μητέρα της.
Όντως την ήξερε την ιστορία. Δηλαδή όλη η Γαλλία την ήξερε: H 16χρονη γαλλίδα που σαν από θαύμα βρέθηκε ζωντανή, ένα μήνα μετά την πτώση του μικρού ιδιωτικού αεροπλάνου στην ορεινή Ελλάδα. Και, μετά από εννέα μήνες γέννησε. Διαπιστωμένα παρθένα.

«Μην με ξαναδιακοψεις!» Τώρα την κοιτά μόνο αυστηρά. Ακολουθούν λίγα σιωπηλά δευτερόλεπτα που επικυρώνουν την υπεροχή της Μπέατρις. «Όταν με ρώτησαν που ήμουν τους είχα πει την αλήθεια. Πως με βρήκαν κάτι μοναχοί και έζησα μαζί τους για ένα μήνα» κάνει παύση για να δώσει την ευκαιρία στην Ζοσεφίν να πει κάτι.

«Μανούλα μου την ξέρω την ιστορία»

«Ήταν αλήθεια! Επειδή όμως δεν υπήρχε καμία μονή σε απόσταση μιλίων. -Το ήξερα και εγώ αυτό, διότι… η μονή απλά εξαφανίστηκε. Για να μη με πουν τρελή δεν ξαναείπα την ιστορία. Τους άφησα να πιστέψουν ότι ήθελαν. «Αυτήν την ιστορία θέλω να σου πω. Πως έζησα για ένα μήνα με τους μοναχούς της μονής..........
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
lefteris c

Δημοσίευσηαπό lefteris c » Παρ Απρ 28, 2017 10:44 pm

«Αυτήν την ιστορία θέλω να σου πω. Πως έζησα για ένα μήνα με τους μοναχούς της μονής..........
svensk :shock: .........μία μόνο ;

Καταρχήν.....
χρειαζόμαστε ένα σύμβολο 8)

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
goutsou

Δημοσίευσηαπό goutsou » Σάβ Απρ 29, 2017 8:56 am

Το ξερα πως ο Σουηδός δεν θα απογοητεύσει! Από τις πρώτες λέξεις άρχισα να φτίαχνω εικόνες στο μυαλό μου! Και φυσικά εκεί που γλυκαίνεσαι, τσουπ, στο κόβει για να θέλεις κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο! Νομίζω πως θα έχω την τιμή να πώ σε λίγο καιρό πως ξέρω, έστω και λίγο, έναν συγγραφέα μπεστ σέλλερ!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Απρ 29, 2017 9:16 am

είμαι ενθουσιασμένος :D αρχίσαμε εξαιρετικά, τέλεια, ιδανικά!

Svensk υποκλίνομαι, ο μίτος της Αριάδνης (*) που άρχισες να ξετυλίγεις εξάπτει τη φαντασία μου
κι όταν αναλογίζομαι τα τρισμέγιστα βάθη που μπορεί να φτάσει, με πιάνουν ανατριχίλες...

Lefteris ιδιαίτερα εμπνευσμένη η πρώτη δημιουργία σου
προτείνω το φύλλο για τους δόκιμους μοναχούς
και το αναμμένο πούρο γι’ αυτούς που έχουν δώσει το μοναστικό όρκο

(*) οσία Αριάδνη η Πουροφόρος, μαρτύρησε το 20ο αιώνα μ.Χ.
M a l i b u a n a n a
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Σάβ Απρ 29, 2017 10:06 am

Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλους! Σουηδέ θα μας τρελάνεις! Μόλις το διάβασα και ήδη ξεκίνησε ολόκληρη ιστορία! χαχα αρχηγός!
Τάκη πολύ ωραίο το θέμα που ξεκίνησες, θα πάρει καιρό και θα είναι ιστορία για βιβλίο πιστεύω, το βιβλίο της μονής!
όσο για τα σκιτσάκια, τι να πω, αφού πιάνει το χέρι σου, πανέμορφα! εγώ ούτε μια ευθεία γραμμή δε μπορώ να κάνω σταθερά ( αντιθέτως σε κινητό στόχο κάτι κάνω :mrgreen: )
for those about to rock, we salute you
Άβαταρ μέλους
Haris_g

Δημοσίευσηαπό Haris_g » Σάβ Απρ 29, 2017 10:19 am

Εικόνα

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 2050....

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ
4 ΔΩΜΑΤΙΑ ΤΩΝ 3 ΑΤΟΜΩΝ
4 ΔΩΜΑΤΙΑ ΤΩΝ 2 ΑΤΟΜΩΝ
1 ΔΩΜΑΤΙΟ ΗΓΟΥΜΕΝΟΥ

ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΜΑΙΣΤΕ 20 ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΤΑΚΗΣ

ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΖΙΝΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΑΝΕΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ
ΜΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΩΝ, ΓΕΥΣΗΓΝΩΣΙΑΣ ΚΛΠ, ΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΝΑΣΤΙΡΙΑΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ
2 ΜΕΓΑΛΟΥΣ WALK ΙΝ HUMIDORS ΜΕ ΚΑΒΕΣ.
1 MEΓΑΛΟ ΘΕΑΤΡΟ - ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΓΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ

... ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ!!!

ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ UPLOAD ΣΕ PDF ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ???
Μια Slenderella την ημέρα, τον γιατρό τον κάνει πέρα!!!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis

Δημοσίευσηαπό suleygiannis » Σάβ Απρ 29, 2017 10:58 am

Το ήξερα ότι ο Χάρης θα ανέβασε κάτοψη :lol:
Ωραίοι οι Λευτέρης και Σουηδός :D

Η ιδέα του Τάκη περί σχεδιασμού και λειτουργιών της μονής, πηγαίνει το όλο θέμα του φορουμ σε άλλο επίπεδο!
Προφανώς δεν έχω κανένα ταλέντο σε σχέδιο ή σκίτσο.
Απλά φανταζόμουν τα εξής: η μονή θα πρέπει να έχει στα υπόγεια της έναν τεράστιο υγραντήρα που να έχει μέσα όλα τα πούρα που μας αρέσουν. Τα έτοιμα προς κάπνισμα και τα υπό παλαίωση.
Επίσης, δε γίνεται χωρίς αλκοολ. Χρειαζόμαστε κάβες ολόκληρες με μαλτ, μπύρες, ρούμι, τσίπουρο και οτιδήποτε άλλο αρέσει στον καθένα.
Στον κεντρικό χώρο της μονής θα υπάρχει ένα τεράστιο μοναστηριακού τύπου τραπέζι όπου θα λαμβάνουν χώρα τα όργια γευσιγνωσίας, κατάποσης αλκοολ και καπνίσματος. Φαντάζομαι μια τεράστια αίθουσα μεγέθους καθολικού ναού.
Η τοποθεσία της μονής θα είναι κάπου ψηλά και με ωραία θέα, ώστε μετά τα παραπάνω όργια να αράζουμε σε κάποιο εξώστη/μπαλκόνι πίνοντας καφεδάκι για να φύγει και το αλκοολ, καπνίζοντας φυσικά και αναλύοντας. Μπορεί ο Σουηδός να μας διαβάζει και αποσπάσματα των γραπτών του.
Τα κελιά των μοναχών δεν έχει σημασία αν θα είναι ατομικά, πλην του Αλεξ το οποίο και ατομικό θα είναι και μακριά από τα υπόλοιπα για να μπορούμε και να κοιμηθούμε :lol: :lol:
Πρωινά εγερτήρια και τήρηση του κανονισμού και του προγράμματος της μονής ανατίθενται φυσικά στον Κρητικό 8)

Αυτά από εμένα. Προς το παρόν 8)
Υπ' ατμόν
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Απρ 29, 2017 11:46 am

πάει φυσέκι το tread! :D

Χάρη συγκινητικός, εξαιρετικό το σχέδιο! με φο-βε-ρή διάταξη-διευθέτηση χώρων
(δε σου κρύβω πως είχα άγχος για το walk-in, αλλά αφού θα 'ναι και δύο...) 8)

@ Suley
Γιάννη ωραίες εικόνες, αλλά τελικά εσύ τον ζητάς τον κρητικό σου :wink: :D
M a l i b u a n a n a
Άβαταρ μέλους
konstadinos23

Δημοσίευσηαπό konstadinos23 » Σάβ Απρ 29, 2017 1:34 pm

Τάκη πολυ ωραιο το θεμα
Πολυ θα το ήθελα να γινόταν πραγματικότητα.

Λοιπον
Εγω φαντάζομαι τη μονή μας να ειναι σε ενα μέρος γεμάτο πράσινο και δίπλα στη θαλασσα..!!
Τα δωμάτια μας θα ειναι ατομικά, θα ειναι χτισμένα ετσι για να εχουν όλα θεα στη θαλασσα και θα εχουν όλα ενα επιτραπέζιο υγραντηρα!!
Όσοι "νέοι" μπαίνουν στη μονη θα παίρνουν μέρος κανονικα σε όλες τις διοργανώσεις αλλα θα μένουν σε ξεχωριστό μέρος μεχρι να "ψηθούν"
Όλοι θα ξυπνάμε την ίδια ώρα και θα μαζευόμαστε σε ενα μεγάλο χώρο με παραδοσιακά τραπεζάκια και καρέκλες για να πίνουμε τον καφε μας!!
Σε ενα αλλο χώρο με ενα μοναστηριακό τραπέζι θα τρώμε και θα πίνουμε τα μεσημέρια και τα βράδια.!!
Στα υπόγεια θα εχουμε 2 υγραντηρες, έναν για τα Κουβανέζικα και ένα για τα non.
Στο διπλανό δωμάτιο θα ειναι το κελάρι με το δικό μας κρασί και λιγο πιο δίπλα η κάβα με όλων των ειδών τα ποτά (malt, ρουμια, κονιάκ κτλ)
Θα εχουμε ενα ξεχωριστό χώρο που θα εχει ο καθένας μας τη δικη του πολυθρόνα οπως τα cigar lounge στον οποιο θα γίνονται όλες οι διοργανώσεις (mass, live orgy κτλ)

Θα εχει και συνέχεια....
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Σάβ Απρ 29, 2017 5:32 pm

Κωνσταντίνε πολύ ενδιαφέρουσες οι ιδέες σου
κάνω focus σ' αυτά για τους νέους, το κοινό εγερτήριο 8) τα non, το δικό μας κρασί και τις ατομικές πολυθρόνες :wink:
M a l i b u a n a n a
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Σάβ Απρ 29, 2017 6:48 pm

Η Μπέατρις αρχίζει να βήχει. Το στηθος της τραντάζεται σαν κάτι να προσπαθεί να βγει από μέσα της. «Το΄ξερα πως δεν θα προλάβαινα... για αυτό φρόντισα να τα γράψω» Δείχνει το παράθυρο. Αντίο κόρη μου» Τα βλεμμα της παγώνει. Η Ζοσεφίν την κοιτάζει ανέκφραστη.
Εκείνη την στιγμή. Για ένα δευτερόλεπτο. Μικρό και ατελείωτο: Ένιωσε πως οι αισθήσεις της ήταν ευαίσθητες σαν ανοιχτές πληγές. Πράγματα που ανήκαν στο παρελθόν πέρασαν στο κορμί της, σαν μεσω μιας αόρατης σύνδεσης με την μητέρα της. Ήξερε πως η μητέρα της βρήκε τον τρόπο –όπως πάντα- να της περάσει αυτά που ήθελε. Κλείνει τα ματια της νεκρης της και στρέφεται στο παράθυρο. Η λεπτή δέσμη φωτός που τρύπωνε ανάμεσα από τις κουρτίνες, έπεφτε πάνω σε ένα λεπτό πορτοκαλί, στα όρια του φούξια τετράδιο.
Σηκώνεται και το παίρνει στα χέρια της. Ούτε ένας κόκκος σκόνης στο εξώφυλλο. Η μητέρα της το χρησιμοποίησε πολύ πρόσφατα.
Η Ζοσεφιν φωνάζει την νοσηλεύτρια, φιλά μια τελευταία φορα την μητέρα της και φεύγει με το τετράδιο παραμάσκαλα.
Εκπλήσσεται καθώς το πόδι της πατά το φρένο του σκαραβαίου της, στην οδό Βιρτουδες 12. Δεν θυμόταν τίποτα από την διαδρομή. Εκεί έμενε, σε ένα υπερπολυτελές διαμέρισμα στο έκτο όροφο.
Δεν βιάζετε. Ποτέ δεν βιαζόταν η Ζοσεφιν. ‘’Η βιασύνη δεν σημαίνει πως προλαβαίνεις να κάνεις περισσότερα πράγματα, αλλά μικρότερα. Κόβοντας μια πίτα σε περισσότερα κομμάτια δεν σημαίνει πως τρως περισσότερη πίτα’’ Είχε πει πριν λίγο καιρό στον ψυχαναγκαστικό Ζαν Φρατελί και αυτός δεν αντεξε…δηλαδη πάλι καλά, άντεξε την Ζοσεφίν για έξη ολόκληρους μήνες. –Η αλήθεια είναι πως η πρίμα μπαλαρίνα είχε ούτος η άλλος αποφασίσει να τερματίσει την συνδρομή του Ζαν, διότι αυτός επέμενε να καπνίζει κάτι αηδιαστικά πουρινια με γεύση ληγμένης βανίλιας
Εχει κάνει μπάνιο και κάθεται γυμνή στην αγαπημένη της πολυθρόνα, δίπλα στο παράθυρο. Εχει φάει το αγαπημένο της γεύμα: Ψαρονέφρι ελαφιού με καστανό ρύζι. Ένα ποτήρι από το Σατό λατιφ 1988 που άνοιξε χτες αερίζεται και στα δάκτυλα της περιστρέφεται ένα Μπολιβαρ γιγαντες του 1999.
Γυρίζει το πορτοκαλί στα όρια του φούξια εξώφυλλο.
‘’Η ΜΟΝΗ’’
««Δεν θυμάμαι τίποτα από την πτώση του αεροπλάνου. Θυμάμαι μονο τον καταγάλανο ουρανό όταν άνοιξα τα ματια μου. Και την μαύρη γραμμή από καπνό που κατέληγε δίπλα μου. Στα συντρίμμια του αεροπλάνου.
Περίμενα κάποιος να έρθει αλλά μάταια. Πέρασα την νύχτα στην κουφάλα ενός μεγαλου δέντρου.
Ξύπνησα όταν δυο χέρια με σήκωσαν. Εμοιαζε με μοναχό. Ήταν ένας γίγαντας με μεγάλα καλοσυνάτα ματια και μουστάκια σαν αγκίστρια ψαρέματος.
«Έλα μικρή μου» Είπε και με πήρε στην πλάτη του.
«Πως σε λένε;» Τον ρώτησα. Ένιωσα σαν να τον ήξερα από παλιά.
«Νίκο Χ. Κράτα το καλάθι με τα φρούτα. Δυο ώρες τα μάζευα» Απάντησε και ξεκίνησε….
Το πουρο ειναι η θεραπεια μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Απρ 30, 2017 7:08 am

Svensk, το αφήγημα σου γίνεται γοητευτικά εθιστικό
πλέον είσαι αναπόδραστα καταδικασμένος να το συνεχίσεις ως το τέλος…

εγώ θα ξεκινήσω με κάτι πεζό, αλλά απαραίτητο για τη λειτουργία του κοινού βίου
κατανέμοντας καθήκοντα και αρμοδιότητες ανά αδελφό-μοναχό:

Alex μάγειρας, τραπεζοκόμος, μεζεδάρχης, σφαγέας
Nikos doc ψήστης, εκπρόσωπος τύπου, μπάρμαν, κλειδοκράτορας-διαχειριστής υπόγειων κελαριών
Goutsou αποθηκάριος αγαθών, τροφίμων, τυριών, αλλαντικών, και πάσης φύσεως εδωδίμων
Haris σταβλάρχης, κτίστης, πολεοδόμος, μηχανικός
Harmonica μαραγκός-επιπλοποιός, αρχηγός κυνηγετικής ομάδας ιπτάμενων & επίγειων θηραμάτων
Suleygiannis απουσιολόγος, υπεύθυνος τήρησης καταστατικού & επίλυσης διαφορών
Svensk χρονικογράφος, γυμναστής, ψυχολόγος, φυσιοθεραπευτής, χειριστής εκκλησιαστικού οργάνου
Nickos H φρούραρχος Μονής ή επί το σωστότερο «Μον-άρχης» και Μέγας Θησαυροφύλαξ
Greg υπεύθυνος νέων τεχνολογιών, ζαχαροπλάστης
Petran πρώτος ιεροψάλτης, υπεύθυνος καλλιεργειών Μονής
Rigelianos διαχειριστής οικονομικών, υπεύθυνος εκτροφείων Μονής
Tommi Μέγας Τελετάρχης, αλχημιστής, δοκιμαστής, εξορκιστής
Lefteris καλλιγράφος των ιερών κειμένων, αγιογράφος, κατηχητής
V_Panos ντιζάινερ-σχεδιαστής αμφίων, ράσων, καλυμμαυχίων και λοιπών ενδυμάτων & υποδημάτων
Fairlight υπεύθυνος λειτουργίας και συντήρησης υγραντήρων, επιστημονικός σύμβουλος
Greekos κομισάριος διεθνών σχέσεων, σομελιέ, φαρμακοποιός
Tliotis υπεύθυνος ασφάλειας, εκδορέας
Konstadinos προπονητής-αρχηγός ομάδας ποδοσφαίρου, διευθυντής café & τεϊοποτείου
Trendy επιτετραμμένος στις παραδουνάβιες ηγεμονίες, σύνδεσμος με την αυτοκέφαλη ρωσική εκκλησία
Doukas υπεύθυνος νεολαίας
Mic ταχυδρόμος, υπεύθυνος πρωτοκόλλου, καμπανοκρούστης
John καντηλανάφτης, γραμματέας επιτροπής αγνοουμένων μελών
Spasias μόνιμος αντιπρόσωπος στη διαρκή οικουμενική σύνοδο, σύνδεσμος με το Βατικανό

-ζητείται εθελοντής για την ειδικότητα του μουλτιτασκερά
M a l i b u a n a n a

Επιστροφή σε “Διάφορες ερωτήσεις ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης