Χαμηλή υγρασία

Άβαταρ μέλους
trendy

Χαμηλή υγρασία

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Ιούλ 04, 2013 1:19 am

Έχω τον Habana. Μέχρι πρότινως εμπιστευόμουν το ενσωματωμένο υγρόμετρό του που έδειχνε κοντά στο 70%, αλλά τα πούρα μου είναι σχετικά σκληρά. Πήρα ένα ψηφιακό υγρόμετρο από το νοικοκύρη που πλέον δείχνει την υγρασία στο 53%. Φυσικά το αναλογικό υγρόμετρο θέλει καλιμπράρισμα. Το περίεργο είναι ότι μέσα στον υγραντήρα είναι τα 2 στοιχεία που είχε από το εργοστάσιο, 2 βαζάκια και ένα επιπλεόν μακρόστενο στοιχείο γεμάτο με το διάλυμμα. Δεδομένου ότι κατά τον κο. Λεωνίδα τα 2 στοιχεία που έχει από μαμά ο υγραντήρας αρκούν για να κρατηθεί η υγρασία σε κανονικά επίπεδα, από πού μπορεί να χάνω;
Άβαταρ μέλους
alex46

Re: Χαμηλή υγρασία

Δημοσίευσηαπό alex46 » Πέμ Ιούλ 04, 2013 4:35 pm

τον ιδιο εχω και εγω .... τον ειχα με τα δικα του υγραντικα αλλα τα αλλαξα με τα βαζακια-ζελεδακια απο τον λεωνιδα...(ιδια με τα δικα σου)
δεν ειχα κανενα προβλημα με την υγρασια μεχρι πριν σχεδον 1 εβδομαδα που εχει πεσει και δεν ανεβενει ευκολα . το πρωι που κοιταζω το αναλογικο ειναι λιγο πριν το 70 και οταν επιστρεφω σπιτι εχει πεσει λιγο . πιστευω οτι φταιει ο καιρος . τοσο ζεστη που εχει πως να ανεβασει και να κρατησει υγρασια ο κακομοιρος ...
το δικο του υγρομετρο ειναι για πεταμα . θα το καλιμπραρεις να δειχνει σωστα στο 70% ωστε να δεις την μεταβολη οταν γινει ...

μπας και εχεις βαλει μεσα πολλα καινουργια πουρα που μπορει να ηταν λιγο ξερα και σου τραβανε συνεχεια την υγρασια?
μπας και τον ανογεις καθε μερα 2 φορες και παλι την χανει ? ειναι δυσκολος καιρος για την υγρασια ...
ασε οτι καλο ειναι να μην παιζεις με 70 με τετοια ζεστη ...
αλλα σιγουρα κατι δεν παει καλα εαν δεν τον ανογεις συνεχεια και αυτος εχει τοσο πεσμενη υγρασια γιατι
το 53% που σου εδειξε το ψηφιακο ειναι πολυ χαμηλη ... και τον εχεις γεμισει με υγραντικα αντι για πουρα ... :D
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Πέμ Ιούλ 04, 2013 8:45 pm

Ο συγκεκριμένος είναι στο σπίτι μου στην Ελλάδα, οπότε δεν ανοιγόκλεισε ποτέ από το Φεβρουάριο που κατέβηκα Ελλάδα τελευταία φορά. Πήρα μερικά καινούργια, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, κάπου 7-8. Όταν τον άνοιξα μέσα στη βδομάδα που ήρθα είδα ότι τα πούρα ήταν ξερά και υποψιάστηκα ότι κάτι δεν πάει καλά. Πλέον ρύθμισα το αναλογικό υγρόμετρο να δείχνει το ίδιο με το ψηφιακό, αλλά και πάλι μετά από τις προσθήκες στο 53% είναι η υγρασία. Μήπως να τον κατέβαζα υπόγειο; Από την άλλη φεύγω τη Δευτέρα και φοβάμαι μήπως με τόσα στοιχεία μέσα πεταχτεί η υγρασία στον ουρανό και δεν το πάρω πρέφα.
Άβαταρ μέλους
jimbo

Δημοσίευσηαπό jimbo » Πέμ Ιούλ 04, 2013 9:38 pm

Κάτσε βρε φίλε, μισό λεπτό...
Αυτό που είπες, ότι είχες φύγει από Ελλάδα, πάει να πει πως από τον Φεβρουάριο δεν είχες προσθέσει και νερό!!!
Απόλυτα λογικό δεν είναι; Τι περίμενες, να μην προσθέσεις τόσους μήνες και να είναι η υγρασία ακόμα στο 65%;;; :shock:
Αν θες να δουλέψει έτσι, πρέπει να αγοράσεις ένα αυτόματο μηχανάκι τύπου oasis.
ο bimbo θυμωμένος ντηλιτάκιας γκρινιάρης γκαντεμόσαυρος ντίρλας τζαζίστας ιεροεξεταστής.
-----------------------
Σήμερα έκλεισε ΑΚΡΙΒΩΣ ένας χρόνος από πέρσι τέτοια μέρα. Θα πιω.
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Πέμ Ιούλ 04, 2013 11:57 pm

Aν όντως δεν έχεις προσθέσει νερό τόσο καιρό (που ναι σε ξύλινο humidor δεν παίζει, μάλλον και γενικά δεν παίζει) ο λόγος που δεν μπορείς να ανεβάσεις εύκολα την υγρασία σου είναι οτι ο ξερός κέδρος την τραβάει. Θα ανέβει όταν ο κέδρος φτάσει σε έναν σχετικό κορεσμό.
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Παρ Ιούλ 05, 2013 9:09 am

Κατ' αρχήν δες με τον εξής τρόπο αν χάνει ο υγραντήρας:
αδειασέ τον, βαλτον σε σκοτεινό μέρος και βάλε μέσα έναν φακό ή αν έχεις ένα φωτιστικό LED με μπαταρία.
Αν βλέπεις φως απο κάποιο σημείο τότε είναι σίγουρα προβληματικός ο υγραντήρας. Αν όχι, σετάρισέ τον από την αρχή, αυτό κάντο σε κάθε περίπτωση, και δες αν μετά από μερικές μέρες χάσει υγρασία εκτός λογικών ορίων.

Τον υγραντήρα μην το μετακινείς από δωμάτιο σε δωμάτιο, ειδικά αν υπάρχουν διαφορές στην θερμοκρασία τους. Αν τον σετάρεις π.χ. στο υπόγειο, να τον αφήσεις εκεί.
Για να έχεις το κεφάλι σου ησυχο, αφου λείπεις μήνες, καλύτερη λύση θα ήταν ένα πλαστικό ψυγείο τύπου coolidor.

Γενικά, να πω αυτά που λέμε κάθε χρόνο τέτοια εποχή για την υγρασία.
Μην τρελένεστε με τις αυξωμειώσεις, που οφείλονται στην μεταβολή της θερμοκρασίας. Ο κανόνας είναι περίπου 3% μείωση της σχετικής υγρασίας για κάθε 1 βαθμό αύξηση της θερμοκρασίας και αντίστροφα.
Αυτό αφορά την σχετική υγρασία του αέρα. Τα πούρα εμπεριέχουν "απόλυτη" υγρασία ή οποία, ευτυχώς, δεν ακολουθεί τους ίδιους ρυθμούς αυξομείωσης. Την απολυτη υγρασία των πούρων προσπαθούμε να προσδιορίσουμε έμμεσα μετρώντας την σχετική υγρασία του αέρα που τα περιβάλει.

Ειδικά όμως ο trendy και έτσι όπως τα περιγρέφει, νομίζω οτι έχει πρόβλημα με την στεγανότητα του υγραντήρα.
Γέρο Βοριά αρμένιζε και Νότο παλικάρι
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Παρ Ιούλ 05, 2013 11:38 am

jimbo έγραψε:Κάτσε βρε φίλε, μισό λεπτό...
Αυτό που είπες, ότι είχες φύγει από Ελλάδα, πάει να πει πως από τον Φεβρουάριο δεν είχες προσθέσει και νερό!!!
Απόλυτα λογικό δεν είναι; Τι περίμενες, να μην προσθέσεις τόσους μήνες και να είναι η υγρασία ακόμα στο 65%;;; :shock:
Αν θες να δουλέψει έτσι, πρέπει να αγοράσεις ένα αυτόματο μηχανάκι τύπου oasis.

Είχα πει στη μάνα μου να παρακολουθεί εβδομαδιαία τη βελόνα της υγρασίας, και μου έλεγε από το τηλέφωνο ότι έμενε σταθερή στο "70%". Ακόμα κι αν δεν έδειχνε σωστά την υγρασία, τη μεταβολή θα την έδειχνε. Πολύ περισσότερο τα στοιχεία όταν γύρισα ήταν σε καλή κατάσταση, άρα δε χρειαζόταν να προσθέσω νερό.

Fairlight έγραψε:Aν όντως δεν έχεις προσθέσει νερό τόσο καιρό (που ναι σε ξύλινο humidor δεν παίζει, μάλλον και γενικά δεν παίζει) ο λόγος που δεν μπορείς να ανεβάσεις εύκολα την υγρασία σου είναι οτι ο ξερός κέδρος την τραβάει. Θα ανέβει όταν ο κέδρος φτάσει σε έναν σχετικό κορεσμό.

Το θέμα είναι ότι τον έχω κάπου 3 χρόνια τώρα και λογικά θα έπρεπε ο κέδρος να είχε ήδη απορροφήσει την υγρασία του.

Νίκος έγραψε:Κατ' αρχήν δες με τον εξής τρόπο αν χάνει ο υγραντήρας:
αδειασέ τον, βαλτον σε σκοτεινό μέρος και βάλε μέσα έναν φακό ή αν έχεις ένα φωτιστικό LED με μπαταρία.
Αν βλέπεις φως απο κάποιο σημείο τότε είναι σίγουρα προβληματικός ο υγραντήρας. Αν όχι, σετάρισέ τον από την αρχή, αυτό κάντο σε κάθε περίπτωση, και δες αν μετά από μερικές μέρες χάσει υγρασία εκτός λογικών ορίων.

Τον υγραντήρα μην το μετακινείς από δωμάτιο σε δωμάτιο, ειδικά αν υπάρχουν διαφορές στην θερμοκρασία τους. Αν τον σετάρεις π.χ. στο υπόγειο, να τον αφήσεις εκεί.
Για να έχεις το κεφάλι σου ησυχο, αφου λείπεις μήνες, καλύτερη λύση θα ήταν ένα πλαστικό ψυγείο τύπου coolidor.

Γενικά, να πω αυτά που λέμε κάθε χρόνο τέτοια εποχή για την υγρασία.
Μην τρελένεστε με τις αυξωμειώσεις, που οφείλονται στην μεταβολή της θερμοκρασίας. Ο κανόνας είναι περίπου 3% μείωση της σχετικής υγρασίας για κάθε 1 βαθμό αύξηση της θερμοκρασίας και αντίστροφα.
Αυτό αφορά την σχετική υγρασία του αέρα. Τα πούρα εμπεριέχουν "απόλυτη" υγρασία ή οποία, ευτυχώς, δεν ακολουθεί τους ίδιους ρυθμούς αυξομείωσης. Την απολυτη υγρασία των πούρων προσπαθούμε να προσδιορίσουμε έμμεσα μετρώντας την σχετική υγρασία του αέρα που τα περιβάλει.

Ειδικά όμως ο trendy και έτσι όπως τα περιγρέφει, νομίζω οτι έχει πρόβλημα με την στεγανότητα του υγραντήρα.

Θα δοκιμάσω αυτό που λες με τη λάμπα. Αν δεν έχει απώλειες από κάπου, πώς θα κάνω το σετάρισμα που λες;
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Παρ Ιούλ 05, 2013 5:41 pm

Καλοκαιριάτικα ένα 65-66% είναι μια χαρά , αν μπορείς κράτα τον εκεί. Υγρασία και ζέστη δεν είναι καλός συνδυασμός.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Ιούλ 05, 2013 6:28 pm

trendy έγραψε:Το θέμα είναι ότι τον έχω κάπου 3 χρόνια τώρα και λογικά θα έπρεπε ο κέδρος να είχε ήδη απορροφήσει την υγρασία του.

Φυσικά και θα την έχει απορροφήσει, με την προϋπόθεση όμως οτι υπήρχαν σχετικά σταθερά επίπεδα υγρασίας. Αν υγραντήρας έμεινε 'στεγνός' για έναν-δύο μήνες, ο κέδρος θα την έχει αποβάλει όλη την υγρασία.
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Σάβ Ιούλ 06, 2013 3:24 am

Πλέον δείχνει την υγρασία στο 60%. Ελπίζω να ανεβεί λίγο ακόμα και να μη χρειάζονται όλα τα στοιχεία μέσα. Ένα Τσώρτσιλ που έκαψα απόψε ήταν σε εμφανώς καλυτερη κατάσταση από όταν πρωτοάνοιξα τον υγραντήρα.
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Δευ Ιούλ 08, 2013 6:23 pm

φίλε μην εμπιστεύεσαι και τυφλά τις φίρμες

κι εγώ adorini έχω αλλά είναι μάπα το καρπούζι

ποτέ δεν κατάφερε να σταθεροποιηθεί ο υγραντήρας δηλαδή να απορροφήσει την υγρασία που λες

είναι θέμα κέδρου, επίστρωσης που έχει μέσα

δυστυχώς είναι φτηνο-υγραντήρες με πολυτελή εξωτερικό διάκοσμο, τουλάχιστον αυτοί που εμείς αγοράζουμε στο κατοστάρικο

με έναν άλλο υγραντήρα που μου δάνεισε φίλος μου, άλλου είδους, είδα μεγάλες διαφορές στο πόσο κρατά την υγρασία και ποιά η συμπερίφορά του στις αποκλίσεις και τις διακυμάνσεις που έχει ανα καιρούς

ο adorini αγοράστηκε με τη λογική του "δεν ξέρω άρα πληρώνω κάτι παραπάνω" αλλά αποδείχτηκε ότι δεν κάνει τη δουλειά του

κανονικά θα έπρεπε δεδομένου του πάχους του κέδρου που υποτίθεται πως θα έχει, να κρατά υγρασία εύκολα αφού απορροφήσει κατά το σετάρισμα και από εκεί και πέρα να μην έχεις έντονες αυξομειώσεις

αμα βλέπεις ανεβάσματα και κατεβάσματα απότομα, σημαίνει ότι χάνει ή ότι ο κέδρος είναι χιλιοστά του χιλιοστού αρα δεν απορροφά παρά ελάχιστα πράγματα από υγρασία

δηλαδή τρίχες

δε θέλω να γενικεύσω, απλώς η ιστορία όπως την έγραψες μου θύμισε τον δικό μου που αναγκαστικά πλέον τον ελέγχω καθημερινά για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχω προβλήματα

και φυσικά ελλείψει άλλου καλύτερου προς το παρόν, συμπληρώνω νεράκι στο σφουγγάρι ώστε να διατηρείται μια τρόπον τινά σταθερή κατάσταση...
Άβαταρ μέλους
trendy

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Ιούλ 08, 2013 8:11 pm

Δεν εντόπισα κάποια διαρροή με το φακό, οπότε τα γέμισα όλα τα στοιχεία με νεράκι και τελικά έφτασε κάπου στο 64%. Εκεί έκλεισα μερικά στοιχεία να μη δίνουν και θα το ελέγχω πλέον σε εβδομαδιαία βάση έστω και απομακρυσμένα. Δεν ξέρω αν φταίει η μάρκα, αλλά ο νοικοκύρης έχει τον ίδιο και είναι ικανοποιημένος. Αλλιώς ίσως να χρειάζεται ένα άδειασμα και reboot να στρώσει.

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης