Αναβίωση πούρων

Άβαταρ μέλους
Τάκης

Re: Αναβίωση πούρων

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Νοέμ 29, 2015 10:23 am

όλα αυτά, μοιάζουν λίγο με το μαρτύριο του Σίσυφου...άδικα βασανίζεσαι φίλε Κωνσταντίνε
ψάξε, ρώτα, άκου, διάβασε όσο θέλεις, αλλά την "αλήθεια" θα τη βρεις μόνος σου
τα πράγματα είναι πολύ-πολύ-πολύ πιο απλά απ' όσο φαντάζεσαι
αν συνεχίσεις στο άθλημα, θα το καταλάβεις στην πορεία σύντομα
το κλειδί, στο είπε ο Κώστας...

ανατρέχοντας στην πρώτη σελίδα, επίτρεψε μου να κάνω τρεις παρατηρήσεις:

- τα "μαλακά" πούρα που αναφέρεις, είναι μάλλον κακό, παρά καλό χαρακτηριστικό

- μην αφήσεις τα πούρα πάνω από 5-6 μέρες στα σακουλάκια της habanos, θα βγουν "καραβίδες"
(ανεβάζουν υψηλή υγρασία που συχνά φτάνει και σταθεροποιείται στο 80%)

- τα κουβανέζικα πούρα ΔΕΝ "καπνίζονται καλύτερα" στο 65%
είναι θέμα προσωπικού γούστου, που και πάλι μόνος σου θα χτίσεις δοκιμάζοντας
(εγώ λ.χ. προτιμώ 70% και λίγο πιο πάνω)

keep walking...
NIC

Δημοσίευσηαπό NIC » Κυρ Νοέμ 29, 2015 9:13 pm

Όπως το λέει ο Τάκης.
Παράλειψη από μέρους μου να μην πώ ότι για το γούστο μου βρίσκω το 65% προτιμότερο.
Χρησιμοποιώ και ορισμένα υγραντικά στοιχεία των 69% ,και σκέφτομαι να πειραματιστώ και με το 62%.
Άβαταρ μέλους
kkourmousis

Δημοσίευσηαπό kkourmousis » Κυρ Νοέμ 29, 2015 11:06 pm

Τάκης έγραψε:- τα "μαλακά" πούρα που αναφέρεις, είναι μάλλον κακό, παρά καλό χαρακτηριστικό

Το σκέφτηκα και εγώ και μάλλον έχεις δίκιο. Τα πούρα τα πήρα από γνωστό κατάστημα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, ο πωλητής μου φάνηκε αρκετά ψαγμένος αλλά με προβλημάτισε η υψηλή υγρασία στον υγραντήρα του. Τα πούρα είχαν πάνω "πάχνη" και όταν τον ρώτησα μου είπε "άσχετα με το τι λένε πολλοί, όταν το βλέπω αυτό σημαίνει ότι το πούρο είναι καλά συντηρημένο". Όταν διάλεξα τα πούρα μου είχε ένα βουρτσάκι με το οποίο καθάρισε αυτήν την "πάχνη" προτού τα στεγανοποιήσει σε σελοφάν

Τάκης έγραψε:- μην αφήσεις τα πούρα πάνω από 5-6 μέρες στα σακουλάκια της habanos, θα βγουν "καραβίδες"
(ανεβάζουν υψηλή υγρασία που συχνά φτάνει και σταθεροποιείται στο 80%)

Τα έβγαλα ήδη και τα επέστρεψα όλα στον υγραντήρα μου του οποίου η υγρασία είναι 75% (και πέφτει). Σταθεροποιήθηκε γρήγορα και συνειδητοποίησα ότι μάλλον άδικα πανικοβλήθηκα. Μια χαρά ήταν ο υγραντήρας μου, μια χαρά και τα πούρα μου. Μάλλον αυτά που αγόρασα παραήταν μαλακά.
Άβαταρ μέλους
trendy
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό trendy » Δευ Νοέμ 30, 2015 12:47 am

kkourmousis έγραψε:Φίλε Trendy, δεν το είχα στα υπόψιν μου αυτό! Υποθέτω πως θα πρέπει να το έχω στον πάτο του υγραντήρα μου σωστά? Επειδή ο δικός μου έχει στο ταβάνι του υποδοχές για το υγρόμετρο και το υγραντικό στοιχείο, τα οποία μένουν στην θέση τους με "αυτοκόλλητα χριτς χρατς".

Επίσης, είναι αναλώσιμο? Θα χρειαστεί να το αντικαταστήσω κάποτε? Η θα κρατήσει για πάντα και πρέπει απλά να το γεμίζω νερό?

Δε νομίζω ότι έχει τόση σχέση πού θα μπουν. Εγώ έχω ένα κάτω και ένα πάνω στον Havana. Αλλά σίγουρα να στέκονται όρθια, μην τα τουμπάρεις. Θεωρητικά κρατάει για πάντα, δεδομένου ότι το γεμίζεις όταν πέφτει κάτω από τη γραμμή. Μερικοί συστήνουν την ανά 2-3 χρόνια αντικατάστασή τους.

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες