Πούρα "βαθιάς" παλαίωσης ; ?

hernesto

Πούρα "βαθιάς" παλαίωσης ; ?

Δημοσίευσηαπό hernesto » Κυρ Σεπ 28, 2008 7:00 pm

Χαίρετε, χαίρετε...

Δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με aged μιας και από τη μια τα θεωρώ 'έτοιμη λύση' (δε με ιντριγκάρει αν δεν το παλαιώνω, προσέχω και φροντίζω εγώ ο ίδιος) ενώ από την άλλη ίσως είναι και λίγο 'ρώσικη ρουλέτα' για μερικές χρονιές που κυκλοφόρησαν παρτίδες που ούτε με αντλία δεν μπορεις να τα ρουφήξεις. Μη γελιόμαστε, τα τελευταία χρόνια που οι μέθοδοι τυλίγματος κι ιδιαίτερα ελέγχου τους έχουν αναβαθμιστεί οι σκέψεις είναι διπλές και τρίδιπλες για aged... Τουλάχιστον αυτό εισπράττω εγώ και από τους συμπάσχοντες σε αυτό το forum αλλά και από άρθρα σχετικών sites ανά τον κόσμο.

Πέρα όμως από όλα αυτά και αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για ιδανικές συνθήκες και αποτελέσματα παλαιώσεων, υπάρχει χρονική καμπή κατά την οποία η παλαίωση δεν προσφέρει τίποτα περαιτερω σε ένα πούρο;? Υπάρχει δηλαδή κάποιος κορεσμός;?

Είναι ένα θέμα στο οποίο έχω διαπιστώσει αρκετά διηστάμενες απόψεις. Από τη μια βλέπουμε μέχρι και σε videos να γίνονται tastings σε πούρα δεκαετούς ("τσε βάλε!") παλαίωσης, όταν από την άλλη πολλές φωνές, επίσημες σε άρθρα περιοδικών και ανεπίσημες σε reviews' sites, μιλούν για κάποια aged τα οποία από κάποια καμπή και μετά "γύρισαν" το χαρακτήρα τους προς ιδιαίτερα απλά, μονόπλευρα έως και απογοητευτικά γευστικά ή καπνιστικά.

Απόψεις;?
Medium-thick gauge, soft to mild strength, sweet scents and taste... Oh yeah, that's me smoking my cigar, baby!
http://cigarlounge.gr
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Δευ Σεπ 29, 2008 12:42 am

an deis to review tou cohiba corona especiale, itan 10 xronon. aneta to kalitero pouro pou exo kapnisei. fantasou oles tis geuseis pou mporei na sou aresoun se ena pouro na einai fantastika entones, xoris pikrada. apo sizitiseis pou eixa, a to sweet-spot ton pouron einai ta 5-10 xronia, isos ta 15.

nomizo o Karnabakos tha itan o pio aksiopistos na apantisei, otan syxnaze perissotero elege gia poura 20etias
RedRum

Δημοσίευσηαπό RedRum » Τρί Σεπ 30, 2008 4:43 pm

oriste ena keimono apo to CA:

http://www.cigaraficionado.com/Cigar/Gr ... d1293.html

poly enimerotiko nomizo
Άβαταρ μέλους
GEORGIOS

Δημοσίευσηαπό GEORGIOS » Δευ Φεβ 06, 2012 7:22 pm

Επεσε η ματια μου στο ποστ του φιλτατου Παναγιωτη και ειχα κατι σκεψεις, (σχετικες και μη) προκειμενου ομως να μην ανοιξω καινουργιο προτιμησα να το συνεχισω αλλωστε ειναι κατι παντα επικαιρο στους απανταχου aficionados.
Λεει ο Ηλιας πως η 10ετια και ισως μεχρι την 15ετια ειναι το top aged τους αποψη που ενστερνιζονται οι περισσοτεροι.Προσωπικα εχω αποψη απο πουρα μεχρι και 2000 που πραγματι ηταν αλλο πουρο απο ενα φρεσκο.
Το αλλο ερωτημα ειναι μολις εχεις φτασει η φθανεις την 10ετια κατα ποσο φουντωνεις ενα τετοιο πουρο γιατι εχω πιασει τον εαυτο μου να λιμπιζομαι :shock: αλλα να μην μαγαριζω το κουτι ιδιως αν ειναι λιμιταδα.
Eσεις τι λετε?
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τρί Φεβ 07, 2012 8:47 am

ξεκινησα να στοκαρω (μικρες ποσοστητες) απο το 97, πιστευω οτι μια 3τια στην πλατη καλο κανει.Η 5ετια + αρχιζει να βγαζει το <προσεχως> , στην 10τια η μαγεια σε ολο της το μεγαλειο.Θεωριτικα στα 15-20 χρονια περνεις ισως το μαξ.Αλλα
ποιος αντεχει τοσο ? Προσωπικα πιστευω οτι μεχρι τα 3-4 πρωτα χρονια ο καιρος δεν κυλα ευκολα.Προσφατα αγορασα ρομεο μπελικοσος του 01 , τα κοιτω και τα συγκρκινω με τα ποιο φρεσκα δικα μου.Τα νεα ειναι πιο ανοιχτοχρωμα, το ποσο χρειαζονται δεν μπορω να το πω με ευκολια, μιας και νομιζω οτι τα ζωνης θελουν χρονο περισοτερο απο τα απλα στην πλατη τους για να βγαλουν κατι ....λιγο, αντιθετα τα παρτοναρισμενα ειναι πιο σιγουρατζα.
Αξια λογου καποια παλια μακανουντο ....αρτουρο φουεντε.....παδρον...και δεν θυμαμαι...τι αλλο.Ολα αυτα εχουν την χαρη και τσαχπινια τους .Συνεχιζω να στοκαρω (δεν καιω πια συχνα λογο διαθεσης) αλλα ξερω οτι σε βαθος χρονου, μαζι με την γευση θα ερθει και η διαθεση......
Ειναι αυτο που λενε :
-Τι κανεις ?
-Υπομονη και ονειρα..........
cuba libre and not only cuba
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τρί Φεβ 07, 2012 8:53 am

Σκεψεις να βγαλω στο σφυρι καποια γκραν ματσουκια απο cuaba hoyo monte , και κατι ψευτοκορωνες.να αδειασω τοπο για να χωσω φρεσκο σταφ, απο την αλλη τα λυπαμαι....σκεφτομαι να αγορασω ακομα ενα υγραντηρα (8ο) και να βαλω εκει.......Προσφατα (στο φευγα με το ταξι ) ανακαλυψα μια ακομα καβα στην μπαρτσα , ελπιζω να ξαναπαω , ελπιζω να βρω κατι αξιο λογου......α σηερα αυριο περιμενω ακομα ενα βιβλιο πουρων που ειχα πριν πολλα χρονια.
Οταν το εχω και αυτο θα τα σηκωσω ολα πακετο (κανα 5αρι βιβλια)........
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 07, 2012 9:20 am

Είμαι περίεργος να δω.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τρί Φεβ 07, 2012 12:13 pm

εγώ περιμένω με ανυπομονησία
τον ...666

(αυτή τη στιγμή είμαστε ένας μείον)
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Φεβ 07, 2012 1:59 pm

Φανταζεσαι να ονομαζεται:
ΣΑρρης ΤΑκης του ΝΑΣσου;
Αναρωτιεμαι τι ψευδωνυμο θα επελεγε... :lol: :lol:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 07, 2012 2:09 pm

Θα απαντήσει κανεις σοβαρα στο ερώτημα του Γιώργου ή....;
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τρί Φεβ 07, 2012 2:23 pm

εγω παλι περιμενω οι 29 κατασκευαστες πλυντυριων να γινουν 30
argi

Δημοσίευσηαπό argi » Τρί Φεβ 07, 2012 2:24 pm

οσον αφορα το ερωτημα καθεις πρατειν κατα βουλησειν....εγω θα καψω σχεδον τα παντα....εκτος απο καποια τα οποια θα καουν αργοτερα......
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 07, 2012 2:42 pm

Και τα βιβλία στην πυρά!
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Τρί Φεβ 07, 2012 2:45 pm

Περσι τετοιο καιρο,κουβεντιαζαμε παλι το ιδιο θεμα:
http://www.cigars.gr/forum/viewtopic.ph ... highlight=
Και τοτε ειπα,ναι τα καιω ολα.
Μη μου βαζεις παγο :oops:
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Νίκος

Δημοσίευσηαπό Νίκος » Τρί Φεβ 07, 2012 2:54 pm

Ναι, κάτι θυμόμουνα και πάνω που πήγα να ψάξω αυτό ακριβώς το θέμα, με πρόλαβες λιί.

Ρε παιδί με το πουκάμισο, αφού κι εσύ ήσουν τότε στο κόλπο, τί θες πάλι;

Επιστροφή σε “Αποθήκευση - Παλαίωση ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης