trinidad robusto t

bill

trinidad robusto t

Δημοσίευσηαπό bill » Δευ Οκτ 19, 2009 8:53 pm

kaλησπερα,επειδη μ'αρεσουν αρκετα τα τρινιντατ,εχω δοκιμασει σχεδον ολλα τα πουρα που εχει βγαλει και τις limitades,εκτος απο το Τ.θα ηθελα τις γνωμες οσων το εχουν δοκιμασει.περιμενω,,
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Οκτ 20, 2009 12:27 pm

Προσωπικά μου άρεσε πολύ,εντάξει δεν είμαι αμερόληπτος γιατί έχω δηλώσει ανοικτά ότι τα Trinidad μου ταιριάζουν γευστικά (αν και είχα κάποια ατυχία με τα robusto extra κι ίσως πρέπει να τα επανεξετάσω τώρα που πέρασε καιρός).

Κατασκευαστικά κατ'αρχήν σε κερδίζουν αμέσως.
Wrapper και τύλιγμα επιπέδου LE και βάλε,τράβηγμα και κάψιμο Δομινικάνικο!

Διακριτά τρίτα (όπως μου αρέσει) βαραίνοντας όσο πρέπει καθώς καίγεται,χωρίς υπερβολές με συνδιασμό ντελικάτων και πιο μεστών γεύσεων.

Υποψήφιο για πολύ μεγάλες κριτικές.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
bill

Δημοσίευσηαπό bill » Τρί Οκτ 20, 2009 6:07 pm

kαι εγω ειμαι fan των τρινιντατ,ειναι ολλα καλοφτιαγμενα.σαν γευση μου αρεσει πολυ το coloniales ,αλλα με κερδιζει το robusto extra λογο μεγεθους και γιατι ειναι και λιγο ποιο βαρυ.δωστου αλλη μια ευκαιρια,δεν θα χασεις πιστευω :wink: .οποτε φευγει η παραγκελια μαζι με τις muralles και μια 12αδα Τ.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τρί Οκτ 20, 2009 7:41 pm

Για τις τιμές τους θα προτιμούσα 2 κούτες από άλλα robusto.
Ή μια κούτα λιμιτάδες.

Οπωσδήποτε είναι καλά αλλά πρέπει να υπάρχει και συγκριση ποιότητας τιμής
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
Άβαταρ μέλους
maltakias
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό maltakias » Τρί Οκτ 20, 2009 7:47 pm

Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν δέχομαι όμως ότι επειδή η Habanos μου βαράει ένα LE πάνω στην κούτα και τα πληρώνω διπλότριπλα πρέπει ντε και καλά να μου αρέσουν κιόλας.
De omnibus dubitandum

http://maltakias.blogspot.com/
bill

Δημοσίευσηαπό bill » Τρί Οκτ 20, 2009 7:54 pm

Με τις τιμες δεν ειναι τοσο ακριβα ωστε να μπορεις να παρεις 2 κουτες απο τα αλλα ρομπουστο.κιαν ειναι ενα πουρο για σενα παρα πολυ καλο,το καταλαβαινεις μονος σου,δεν περιμενεις να στο πουν τα δαχτυλιδια που φοραει πανω του,,οσα και αν ειναι αυτα.
DimitrisF

Δημοσίευσηαπό DimitrisF » Τρί Οκτ 20, 2009 7:55 pm

Δίκιο έχεις, ούτε εγω είμαι φαν, μάλιστα θεωρώ πως υπάρχουν πούρα σταθερά και διαχρονικά καλύτερα από κάθε λιμιτάδα, άλλο που μας θαμπώνει η χρυσή ετικέτα.
τουλάχιστον οι λιμιτάδες είναι ένα κουτί(οι καλές τουλάχιστον) που θα αποκτήσει μεγάλη αξία σε μικρό βάθος χρόνου, οπότε κάτι κερδίζεις κιόλας.

bill 12 τρινιδαδ κανουν όσο μια κούτα ρομπούστος.
24 -->2
Χρειάζομαι ένα μικρό Joker.
dalani

Δημοσίευσηαπό dalani » Τρί Νοέμ 24, 2009 5:05 am

μια κουτα trinidad robustos t= 2 κουτες ramon alones specialy selected=2 koytes partagas serie d4 = 2 koytes juan lopezn2=2koytes bolivar royal coronas=μιπως καπιοι μας περνανε για χαζους να αγορασουμε μια κουτα TRINIDAD ROBUSTOS T ? εκτος αν δεν μας ενδιαφερουν τα λεφτα και ειμαστε απλες και τα εχουμε για χαβαλε!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Παρ Σεπ 02, 2011 12:25 pm

Τις τελευταίες μέρες έγινε λόγος, σε άλλη ενότητα, σχετικά με την πιθανολογούμενη κατάργηση του. Με αυτή την αφορμή, σκέφτηκα να καταθέσω κι εγώ την άποψη μου γι αυτό το στερνοπαίδι των trinidad. Ένα robusto με πλεξίδα, (pig tail), και παράξενο vitola de galera name: Del Valle.

Ακόμα κι όταν τα πρωτοκάπνισα νεογέννητα πριν δύο χρόνια, (κάτι ανοιχτόχρωμα ούτε τριών μηνών), μου έδειξαν αμέσως τον εξαιρετικό χαρακτήρα τους και διεκδίκησαν άμεσα μια από τις πρώτες θέσεις στις προσωπικές μου robusto-προτιμήσεις, δίπλα στα άλλα μπαρουτοκαπνισμένα και καταξιωμένα αδέλφια τους.

Τα καπνά είναι ο αφρός της Κούβας, η παραγωγή τους γίνεται με τα υψηλά standards των cohiba, η κατασκευή αγγίζει την τελειότητα. Η εμφάνιση κερδίζει αμέσως τον aficionado, που κρατά στα χέρια του ένα πολύ όμορφο πούρο με ραφινάτο γλυκό prelight. Ο καπνός άφθονος και κρεμμώδης, το κάψιμο και το τράβηγμα άριστα. Το πούρο κινείται σε γήινους, floral και τραγανούς πικάντικους τόνους, χωρίς να λείπουν προς το τέλος και λίγα bitter σοκολατοειδή.

Κοιτάζω τις σημειώσεις μου και βλέπω πως μέσα σε δυο χρόνια έχω καπνίσει ένα 24άρι και τρία - τέσσερα 12άρια, (όλα του 09). Ναι, μου αρέσει αυτό το πούρο. Όσες φορές το ανέσυρα από τον υγραντήρα, δεν με απογοήτευσε. Αντίθετα μου προσέφερε απόλαυση.

Συμπέρασμα: Πραγματικά outstanding, που λένε και οι βαβυλώνιοι. Ακριβό επίσης. Αυτό είναι ίσως το μόνο του ελάττωμα, (όπως και των υπόλοιπων trinidad).

Αναμφίβολα, πρόκειται για καλή βολή, για υψηλή δημιουργία της Habanos. Προσωπική μου γνώμη είναι πως πρόκειται για το καλύτερο regular του νησιού εδώ και καιρό, που έδωσε νέα δημιουργική πνοή στον - ούτως ή άλλως - πλούσιο κόσμο των robustos.

Ελπίζω, (και εκτιμώ), πως τελικά δεν θα διακοπεί τόσο άδοξα, η σύντομη αλλά λαμπερή σταδιοδρομία του.
Άβαταρ μέλους
General LEE

Δημοσίευσηαπό General LEE » Παρ Σεπ 02, 2011 12:36 pm

Δεν θα μπορουσες να με βρεις πιο συμφωνο.
+100
Thank God war is such an awful thing or else we could get fond of it !
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Σεπ 02, 2011 12:58 pm

μπράβο, με κάνεις να θέλω να δοκιμάσω ένα αλλά που να βρείς τώρα πια
για να ψάξω καλύτερα :D

υπάρχουν στο ίντερνετ απ΄ότι είδα, δεν ξέρω βέβαια μήπως εξαντληθούν σε χρόνο dt

γύρω στα 390 ευρώ ή κούτα παίδες...
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Κυρ Σεπ 04, 2011 3:24 pm

Υπάρχουν και τα 12άρια...
Άβαταρ μέλους
trendy

Re: trinidad robusto t

Δημοσίευσηαπό trendy » Τετ Απρ 24, 2013 4:32 pm

Εχθές άναψα μία τελευταία λιμιτάδα του 2010 που μου είχε απομείνει. Το κράταγα για μια ιδιαίτερη στιγμή, μιας και τα υπόλοιπα τρινιντάντ που κάπνισα με είχαν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο. Μακάρι να ήταν μία όμορφη στιγμή, αλλά η ζωή επιφυλάσσει και κακές στιγμές. Ένας πολύ καλός φίλος από το πανεπιστήμιο "μας άφησε" προχτές, έτσι ξαφνικά από καρδιά μάλλον. Δυστυχώς δεν είμαι κοντά να τον αποχαιρετίσω, τα κακά της ξενιτιάς βλέπετε. Οπότε έβαλα ένα drambuie, το αγαπημένο μας ποτό από το πανεπιστήμιο, και ακούμπησα το τρινιντάντ στο σταχτοδοχείο που μου είχε κάνει δώρο πριν περίπου 4 χρόνια στα γενέθλιά μου.

Εικόνα

Για γεύση δεν έχω να πω πολλά. Η εικόνα του αγαπημένου μας ποτού με το δώρο του με έκανε να βουρκώσω, η μύτη μπούκωσε και δεν ήμουν σε θέση να νιώσω πολλά. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι ο καπνός με ηρέμησε. Πυκνός, δυνατός, με γεύση από ξύλο και πιπέρι. Αλλά το μυαλό μου ήταν στο να ψάχνω τις παλιές φωτογραφίες και να θυμάμαι τις καλές μας στιγμές. Στο τέλος μου άφησε μία ευχάριστη αίσθηση, σα να μου έλεγε ότι η ζωή συνεχίζεται. Και έτσι είναι, θα τον θυμάμαι κάθε φορά που θα καπνίζω ένα πούρο στο τασάκι του και θα ζει για πάντα στην καρδιά μου.
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Πέμ Φεβ 26, 2015 8:23 pm

Διαπιστώνω με λύπη μου πως όσο περναει ο καιρός τα αγαπημένα μου T τείνουν να μοιάσουν με τα άγευστα κατά την γνώμη μου Robusto Extra.
Έχουν στρογγυλέψει πολύ. Η κρεμα παιζει μονο ως γκεστ σταρ και το καβουρντισμένο φιστίκι που κατά την γνώμη μου τα χαρακτήριζε,τώρα είναι υποτονικό.
Τα καίω πλέων κατά ριπας.
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Πέμ Φεβ 26, 2015 8:32 pm

μαζί σου στο μοιρολόι Σουηδέ...

όσους κωδικούς κι αν κάπνισα μετά το '09, (άντε και έναν-δύο του '10), ήτανε μούφες
κι ενώ στην αρχή πέταγα τη σκούφια μου για πάρτη τους
μετά, ήταν όλα σαν μνημόσυνα ενός "πάλαι ποτέ", που κράτησε μόνο για λίγο
πήρα και ξαναπήρα, αλλά δεν...
και τα κρατάω τώρα ντεμέκ ιστόρικαλ, γινάτι-αμανάτι

...ίσως και γι αυτό οι κουβανοί τα σουτάρανε στο πιτς φιτίλι, (ζήσανε μόνο 4 χρόνια)
αφού κάπου δεν τους έβγαινε το κόνσεπτ, (ήτανε και ακριβό για robusto πανάθεμα το)
τέσπα, αιωνία αυτών η μνήμη...

ελπίζω να μη συμβεί το ίδιο και με τα Vigia, που για αρχή, το πάνε το γράμμα με χίλια...

Επιστροφή σε “Trinidad ..”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες