Mass Tasting - Ιανουάριος 2018 Montecristo N.4

Τι βαθμολογία βάζετε στο πουρο του μήνα?

Το δημοψήφισμα λήγει στις Τρί Ιαν 30, 2018 5:00 pm

Δε μου άρεσε καθόλου
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Μου άρεσε δίχως να ενθουσιαστώ
2
11%
Ήταν καλό και το ευχαριστήθηκα
14
78%
Ένα κλικ πριν την κορυφή
2
11%
Καταπληκτικό/άριστο/αψεγάδιαστο/κορυφαίο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι

Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
C&R

Re: Mass Tasting - Ιανουάριος 2018 Montecristo N.4

Δημοσίευσηαπό C&R » Τετ Ιαν 24, 2018 8:34 pm

Την καλησπέρα μου αδέλφια

Κάπνισα εχθές και το δεύτερο στίκ που είχα αφήσει να στρώσει λιγάκι στον υγραντήρα... και ΝΑΙ είχε στρώσει :D
Καφεδάκι μεσημεριανό με τον κολλητό, καθαρός κρύος καιρός τραπεζάκι γωνιά να απαγκιάζει λίγο, κόβω και φοκομπλόκο

Εικόνα

Εικόνα

Ξεκινάει με μαλακό πιπεράκι και μια γλύκα στο βάθος...λίγα αρωματικά ξύλα στη συνεχεία, αλλά όλα στο πολύ smooth...
Και κάπου εκεί τελειώνει το 1/3 του πούρου, μαζί και ο καφές και μπαίνουμε στην ουσία του πούρου αντικαθιστώντας τον καφέ με μια Weiss (Paulaner)...

Γλυκό ξύλο που το έβγαλες από μια κούπα ζεστό γάλα... φουντούκια καραμελωμένα με μέλι και βούτυρο...κόκκοι καφέ...μπέικες καταστάσεις λέμε :mrgreen:

Δυνάμωσε λίγο περισσότερο το σώμα του στο τελευταίο τρίτο με τα ξυλοπίπερα να κυριαρχούν...

3+/5 αυτό το στίκ λόγω 2/3... Ήταν από την ίδια κούτα και τα 2. Το πρώτο που το κάπνισα την ίδια μέρα που το πήρα ήταν τελείως διαφορετικό πούρο, μονότονο και ρηχό. Δεν ξέρω αν παίζει τόσο πολύ ρόλο να μένει λίγο στον υγραντήρα και όχι αν καπνίζονται αμέσως στίκ που έχουν αγοραστεί από τα γνωστά πουρομάγαζα (λόγω μη σωστών συνθηκών αποθήκευσης και σχετικής υγρασίας).

Η συνολική μου βαθμολογία 2,5+/5 το μισό υπέρ του μαθητή( να το βοηθήσουμε και λίγο :) )

Ήταν καλό και το ευχαριστήθηκα
εὐλόγησον
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Παρ Ιαν 26, 2018 1:30 pm

Πολύ ωραία η εξέλιξη του ποστ και ευχαριστώ τους συμμετέχοντες.

Όσοι δεν έχουν ακόμα εντρυφήσει στο σπόρ παρακαλούνται να εκμεταλλευτούν το Σαββατοκύριακο που ξημερώνει αύριο 8)

Η αντίστροφη μέτρηση για την ολοκλήρωση αυτού του mass έχει αρχίσει :D
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Παρ Ιαν 26, 2018 2:19 pm

Καλησπέρα και από εμένα! Σήμερα λογικά θα φουμάρω κι εγώ το στικ του μήνα!
Ανυπομονώ, αλλά οι δουλειές και οι υποχρεώσεις τελευταία δε μου αφήνουν πολύ ελεύθερο χρόνο!
for those about to rock, we salute you
Άβαταρ μέλους
Fairlight

Δημοσίευσηαπό Fairlight » Παρ Ιαν 26, 2018 2:40 pm

Εντυπωσιακή κατανομή βαθμολογίας. Εντελώς διαφορετική από τις αρχικές προβλέψεις.
Άβαταρ μέλους
myron

Δημοσίευσηαπό myron » Παρ Ιαν 26, 2018 3:30 pm

Fairlight έγραψε:Εντυπωσιακή κατανομή βαθμολογίας. Εντελώς διαφορετική από τις αρχικές προβλέψεις.

Χρυσή μετριότητα? Πάντως το γράφημα παραπέμπει αλλού...

Εικόνα
Tournesol

Δημοσίευσηαπό Tournesol » Παρ Ιαν 26, 2018 10:00 pm

Χαιρετίζω τους αδελφούς ιερομονάχους,

Εφουντώθηκε το δεύτερο και τελευταίο M4 για τούτο το mass. Το πούρο είναι απο το φλουρί τις πίτας της Ιεράς Μονής, με στοιχεία MUL MAR 15 και αποτελεί ευγενικότατη χορηγία του εξαίρετου φίλου Don Alejandro del Gancho.

Εικόνα

Ίσως λίγο πιο σφιχτό απο όσο περίμενα αλλα τραβούσε ικανοποιητικά. Διάφορα ξηροκάρπια και δυνατός καφές με το καλημέρα. Συνέχισε με μια εναλλαγή σοκολάτας, μπισκότων βουτηγμένων σε γάλα και προς το τέλος μια νότα δέρματος. Περίμενα και πιπέρια αλλα ούτε για δείγμα :| Θαρρώ πως ήταν το καλύτερο Μ4 που έχω καπνίσει ποτέ, οπότε θα του βάλω ένα 3.5/5

Κλείνω με ένα συνολικό 3/5 δηλώνοντας πως ήταν καλό και το ευχαριστήθηκα! :mrgreen:

Ευχαριστώ Άλεξ.
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Σάβ Ιαν 27, 2018 2:20 pm

ενα ακομα μ4 καηκε για το μαςς
αυτη την φορα χορηγια του Τακη

ραπερ σκουρο καφε γυαλιστερο
το ποδι και το σωμα μυριζουν ωραια κερδοπιπερα
με το αναμα γεμιζει το στομα κεδρο και λευκοπιπερι
χαμογελο και συνεχιζω ή πιο σωστα συνεχιζει το μ4
βανιλια, κακαο, σοκολατα γαλακτος
στην μεση εχει βρει τον δρομο του και τα πατηματα του με μεστες, γεματες ευδιακριτες γευσεις
ειδικα το λευκο πιπερι ρε παιδια . τι υπεροχο λευκο πιπερι ηταν αυτο
πηγε ετσι μεχρι το τελος του
το πουρο τελειωνει με εμενα να μην θελω να τελειωσει
πολυ καλο δειγμα και αυτο
λιγο διαφορετικο απο το προηγουμενο που εκαψα αλλα πολυ καλο
σε αυτο θα εβαζα 3.5

δεν ψηφιζω καπεταν μαρκο μηπως και καψω κανενα ακομα σημερα-αυριο
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
spasias

Δημοσίευσηαπό spasias » Δευ Ιαν 29, 2018 8:43 pm

Καλησπέρα και από εμένα. Ενδιαφέρουσα πρόταση για δοκιμή. Το είχα στη λίστα μου μιας και έχω κάψει ελάχιστα κομμάτια έως σήμερα.

Το πούρο το διάλεξα τυχαία μιας και οι τρείς κούτες που είχε διαθέσιμες το μαγαζί ήταν στα ίδια περίπου χρώματα χωρίς λάδια και λοιπά χαρακτηριστικά. Το πούρο καπνίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα αλλά λόγω συνεχόμενων ταξιδιών δεν μπόρεσα να γράψω.
Pre με πολλά απροσδιόριστα αρώματα που μου έκαναν κάτι σε κολόνια. Όχι και πάρα πολύ καλή κατασκευή, box-pressed αλλά με πολλά κενά και σφιχτά σημεία. Ρούφηγμα πολύ καλό και στο κρύο μου δίνει καρύδι και γλύκες.
Ανάβω και ξεκινάει με λίγα πιπεράκια με μία πικρίλα στο τέλος και dry τελείωμα. Στο τέλος του 1/3 πήγε να δέσει λίγους ελληνικούς καφέδες αλλά μέχρι εκεί. Συνέχισε μέχρι τέλους με ξύλα, μάλλον αμμωνίες, dry τελείωμα και ρετροχάλι πολύ σκληρό, σε σημείο που με έκαιγε.

Εικόνα

Δυστυχώς δεν ευχαριστήθηκα το πούρο όσο περίμενα. Καμία σχέση με την ποιότητα όσων Montecristo έχω κάψει μέχρι σήμερα. Το βαθμολογώ 2/5 μιας και δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων και ταξιδιών δεν θα προλάβω να κάψω ακόμα ένα.
Άβαταρ μέλους
tliotis

Δημοσίευσηαπό tliotis » Δευ Ιαν 29, 2018 9:19 pm

Κυριακάτικη βόλτα, μαζί μου έχοντας το Monte No.4, σε Rock πάρτι με πολλές μπύρες και φυσικά πολλά Hot Dog :wink:
Αναφέρω γεύσεις συνολικές, μιας και είναι αδύνατο όπως καταλαβαίνετε η τακτική των σημειώσεων σε χαρτί κτλ.
Καλό τράβηγμα.
Γεύσεις από την αρχή ήρθαν μπισκότο, κανέλα και προς τη μέση καραμέλα σε συνδυασμό με βανίλια ταυτόχρονα. Από τη μέση και μετά άρχισε να βγάζει μια πίκρα και μια υποψία κίτρου.
Στο τέλος μπαρούτιασε με πιπέρια, κάτι το οποίο δε μπορώ να πω ότι με χάλασε κιόλας τη δεδομένη στιγμή.

Από εμένα, ως τελικό αποτέλεσμα θα πω :arrow: 3/5 μιας και ήταν καλό και το ευχαριστήθηκα :!:
for those about to rock, we salute you
Rigelianos

Δημοσίευσηαπό Rigelianos » Τρί Ιαν 30, 2018 3:20 pm

Καλησπέρα!

Έκαψα 3 για το mass, από διαφορετικά μαγαζιά, σε διαφορετικές ώρες και συνθήκες.
Όμορφο πούρο, μανιτζέβελη vitola, με πολύ καλές εντυπώσεις από το παρελθόν.
Νορμάλ κατασκευή, απροβλημάτιστο τράβηγμα, κήποι, ξύλα και κάποια αρώματα στο pre.

Ανάβει και καίγεται υποδειγματικά. Δερματάκια, ξηροκάρπια, ξύλα, κρατούσαν σε όλη τη διάρκεια. Λίγες κρέμες, λίγη σοκολάτα, έρχονταν και έφευγαν. Ελάχιστα πίκρισε στο τέλος, όπυ βγήκαν κάποια πιπέρια, όχι τόσο ενοχλητικά.
Ένα από αυτά κάηκε κατά τη διάρκεια brunch και ταίριαξε καλά.
Ωστόσο κάτι με απογοήτευσε, σε σχέση με όσα εξαιρετικά θυμόμουν. Ίσως πέρασαν λίγα χρόνια και άλλαξε η μνήμη. Δεν ήταν άσχημο απλά έλλειπαν πολλά για να απογειωθεί. Βάζοντας και την ελληνική τιμή του στην εικόνα, το βαθμολογώ με 3/5 επιεικέστατα!
Άβαταρ μέλους
alex46

Δημοσίευσηαπό alex46 » Τρί Ιαν 30, 2018 4:19 pm

ψηφισα και εγω μιας και δεν με βλεπω να καψω κανενα ακομα σημερα-αυριο

4/5 απο εμενα
http://cigarsforum.gr/

οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω

αναρωτιέμαι γιατί βάφονται οι γυναίκες με μεγάλα βυζΓια
Άβαταρ μέλους
capobomba

Δημοσίευσηαπό capobomba » Τετ Ιαν 31, 2018 11:37 am

Αγαπητοί φίλοι, το mass tasting του Ιανουαρίου έλαβε τέλος :D

Ευχαριστώ θερμότατα τους συμμετέχοντες για την ψήφο και τη συμμετοχή τους.

Στατιστικά, ψήφισαν 18 άτομα, εκ των οποίων το συντριπτικό ποσοστό 16 ψήφων δηλ. 78% απεφάνθη ότι το πούρο αξίζει 3/5. Ήταν δηλαδή ένα καλό πούρο και το ευχαριστήθηκαν.

Δύο φίλοι σε ποσοστό 11% επί του συνόλου ψήφισαν ότι το πούρο δεν τους ενθουσίασε βαθμολογώντας 2/5

Δύο ακόμα φίλοι σε ποσοστο 11% επί του συνόλου ψήφισαν ότι το πούρο ήταν ένα κλίκ από την κορυφή 4/5.

Ορισμένα συμπεράσματα λοιπόν:

Παρότι εκ προοιμίου ήμασταν προετοιμασμένοι για μεγάλες διαφορές και σκαμπανεβάσματα, καθότι το πούρο είναι σχετικά ασταθές (με την αρνητική έννοια), το τέστ απέδειξε ότι τα περισσότερα στικ που καπνίστηκαν εμπίπτουν γευστικά και ως παρουσία γενικότερα, στη χρυσή μετριότητα.

Δεν τα λες κακά πούρα, αλλά όλοι ίσως περίμεναν κάτι περισσότερο- έχω την αίσθηση.

Κάποια τριάρια της βαθμολογίας έκλιναν προς το διπλό, ενώ κάποια άλλα τριάρια έκλιναν προς το τέσσερα. Αναμενόμενο μιας και ο καθένας έχει άλλα γούστα. Όμως το ότι τελικά επελέχθη το τρία ως επικρατούσα βαθμολογία μου λέει ότι το πούρο έχει χάσει την παλιά του αίγλη και την κάποτε γνωστή ποιότητα της μπράντας.

Αξίζει να αγοράζουμε κούτα και να το διατηρούμε στον υγραντήρα μας ως μια καθημερινή-αξιόπιστη-σταθερή αξία?

Δε νομίζω. Από όσα διαπίστωσα ο ίδιος αλλά και διάβασα, μάλλον χλιαρά τα πράγματα σε σχέση με άλλα Μόντε που κυκλοφορούν στην αγορά. Οι τιμές φυσικά ποικίλουν αλλά το 4σάρι δεν το λες και φτηνό, ώστε να αντισταθμίζει τις όποιες ποιοτικές απώλειες καταγράψαμε...

Πάραυτα, το θετικό της υπόθεσης είναι ότι μέσα από τα μαζικά αυτά τέστ, ξεκαθαρίζονται πολλές απορίες και καταλήγουμε σε χρήσιμα συμπεράσματα, κάτι που προσθέτει στην ευρύτερη γνώση γύρω από το σπόρ. Χτίζονται γευστικά προφίλ, με λίγα λόγια 8)

Από μεριάς μου θα ήθελα να πω ότι διασκέδασα με την όλη κατάσταση και με κράτησε σε εγρήγορση το θέμα καθώς ελάχιστες φορές αμέλησα να μπω στη σελίδα και να κοιτάξω για νέα πόστ. Ήταν πολύ ενδιαφέρον.

Εύχομαι καλή συνέχεια στον επόμενο φίλο και μια θερμή καλημέρα από το παγωμένο Λονδίνο.

Διαπυρος προς Θεόν ευχέτης,
Μάρκος
Άβαταρ μέλους
Nickos H

Δημοσίευσηαπό Nickos H » Τετ Ιαν 31, 2018 1:45 pm

Βιάζεσαι να το λήξεις Μάρκο. Έχω λίγες ώρες ακόμα μπροστά μου.
cigarsforum.gr
Άβαταρ μέλους
Τάκης

Δημοσίευσηαπό Τάκης » Τετ Ιαν 31, 2018 1:55 pm

ναι Νικ, πρέπει να γίνει και edit στη λήξη της ψηφοφορίας
ο μήνας έχει 31 μέρες και όχι 30 κ. επιλοχία...
svensk

Δημοσίευσηαπό svensk » Τετ Ιαν 31, 2018 2:15 pm

κι εγω θα κανω ενα ακομη το βραδυ.

Επιστροφή σε “Το πούρο του μήνα ...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες